"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 15:08
- To z gruntu niemożliwe. Gdyby ktoś chciał mieć swój własny los, czyli ciąg zdarzeń, czas, historię, która by idealnie pasowała do niego i wyjaśniała kim jest, uchwyciłby wtedy tę zagadkę losu - mówił w Dwojce prof. Robert Piłat.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: golubovystock/Shutterstock

Jak słusznie zauważa Hanna Buczyńska-Gerewicz w książce "Człowiek wobec losu", co najmniej od czasów oświecenia mamy do czynienia z jego uczłowieczeniem, z prometejskim wyrwaniem losu Bogom. Zarazem jednak motyw losu powraca w coraz to innej postaci: a to jako wola u Nietzchego, a to jako wyznawane przez nas system wartości u Schellera. Można by też tu dodać dobór naturalny jako wariant losu w teorii ewolucji, determinizm genów, relacje z rodzicami, które uczą jak radzić sobie z napięciem między sferą popędową a kulturą w psychoanalizie, wreszcie – siłę władzy w teoriach spiskowych.

Na każdą z tych postaci losu próbujemy znaleźć praktyczną odpowiedź, najczęściej zakorzenioną w nauce: w rachunku prawdopodobieństwa, w fizyce i chemii cząstek elementarnych, w genetyce, dietetyce i pedagogice.

Dziś wydaje się, że ani chorób, ani katastrof, które wynikają z ludzkich błędów nie odbieramy już jako wydarzeń losowych. A patos losu kryje się chyba tylko w zakochaniu oraz, co wydaje się paradoksalne, w przypadkowości świata, która ostatecznie wynika ze stopnia jego komplikacji, wielorodności czynników, które wpływają na bieg świata.

Niektórzy marzą, że kiedyś uda nam się zapanować nad rzeczywistością, a tym samym – wyeliminować los z naszego życia. Dlaczego jest to niemożliwe? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Robert Piłat (filozof)

Data emisji: 3.03.2018

Godzina emisji: 23.00

pg/bch

reklama

Czytaj także

Między winą a przebaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 11:18
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 12:00
- Gdybyśmy definiowali swoje życie jedynie w tych granicach, które dostępne są naszej zdolności przewidywania, wówczas nie odczuwalibyśmy pełni sensu, o który nam chodzi. Stąd te akty, które sięgają dalej. Przy całym ryzyku, że sięgną za daleko - mówił prof. Robert Piłat o fenomenie nadziei.
rozwiń zwiń