Pamiętne chwile Konkursu im. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 11:25
W audycji rozmawialiśmy o najciekawszych wydarzeniach z 80-letniej historii jednego z najważniejszych światowych konkursów skrzypcowych.
Audio
  • Pamiętne chwile Konkursu im. Wieniawskiego (Wieniawski2016/Dwójka)
Agata Szymczewska zwyciężczyni XIII Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 roku
Agata Szymczewska zwyciężczyni XIII Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 rokuFoto: PAP/Bogdan Borowiak

Przewodnikami po bogatej historii Konkursu byli: wieloletni obserwatorzy wydarzenia: Andrzej Wituski (były prezydent Poznania, dyrektor Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego w Poznaniu), Romuald Połczyński (publicysta, współautor książek o historii Konkursu, były redaktor naczelny "Expressu Poznańskiego") oraz Wojciech Nentwig (dziennikarz i publicysta, menedżer kultury, dyrektor Filharmonii Poznańskiej).

Nasi eksperci snuli barwną opowieść, w której nie zabrakło osobistych wspomnień i anegdot. Dowiedzieliśmy się m.in. co wspólnego z Konkursem miała postać Hansa Klossa.

Tegoroczny konkurs im. Henryka Wieniawskiego rozpocznie się 8 października w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Wieniawski 2016

Przygotowała:  Krzysztof Dziuba

Data emisji: 26.09.2016

Godzina emisji: 21.00  

bch

Czytaj także

Cudowne dziecko I Konkursu im. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:00
– Byłam najmłodszą uczestniczką – opowiadała Ida Haendel, która w wieku 7 lat wzięła udział w Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w roku 1935.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wieniawski. Skrzypek czarownik

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:00
- Nieskazitelna technika pozwalała mu wznieść się ponad wszelkie problemy wykonawcze. Z drugiej strony cechowała go wielka wrażliwość muzyczna - mówiła o wybitnym skrzypku dr Renata Suchowiejko.
rozwiń zwiń