B. Ścibakówna i J. Englert: młodzi aktorzy nie szukają już mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 18:45
- Młodzi aktorzy są teraz nastawieni na szybką karierę. Studenci szkół teatralnych już na pierwszym roku grają w filmach, teatrach i serialach. Trudno nawet, by większość grupy zebrała się na zajęciach – powiedział słynny aktor.
Audio
  • Beata Ścibakówna i Jan Englert o współczesnym aktorstwie (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Beata Ścibakówna i Jan Englert
Beata Ścibakówna i Jan EnglertFoto: PAP/Stach Leszczyński

- Kiedyś w aktorstwie obowiązywała ścisła hierarchia, w ramach której początkujący aktor wspinał się po szczeblach kariery. Dziś debiutanci nie szukają mistrza, tylko oczekują, że to mistrz przyjdzie do nich i zaoferuje im naukę. Pamiętam, jak niedawno na zajęciach w szkole teatralnej, spytałem, czemu nie ma jednej ze studentek. Wtedy dostałem odpowiedź, że jest niedaleko i że jak będzie potrzebna, to prosi mnie o telefon – dodał Jan Englert, który gościł w Dwójce wraz ze swą żoną i aktorką Beatą Ścibakówną.

- Studenci szkół teatralnych nie marzyli o tym, by zrobić szybką karierę serialowo-celebrycką, tylko naprawdę chcieli się czegoś nauczyć. Gdy na trzecim roku zaczęłam grać w "Panu Tadeuszu" u boku Anny Dymnej, Mariusza Benoit i Krzysztofa Kolbergera, czułam się, jakbym wygrała los na loterii. To było dla mnie niesamowite wyróżnienie – dodała aktorka.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak nowoczesne myślenie o aktorstwie przekłada się na język i styl gry, a także posłuchamy o zamojskich korzeniach Beaty Ścibakówny.

***

Prowadzący: Jacek Wakar

Goście: Jan EnglertBeata Ścibakówna

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 17.00

mz

Czytaj także

Iwan Wyrypajew: prowadzę własną walkę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 19:25
- Obecnie panująca w Rosji sytuacja jest dla mnie trudna. Wiem, że najlepiej gdybym brał udział w protestach, ale ja nie mam czasu walczyć. Wolę zmieniać świadomość ludzi, a to mogę robić za pośrednictwem swojej sztuki – opowiadał w Dwójce Iwan Wyrypajew.
rozwiń zwiń