Iwan Wyrypajew: prowadzę własną walkę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 19:25
- Obecnie panująca w Rosji sytuacja jest dla mnie trudna. Wiem, że najlepiej gdybym brał udział w protestach, ale ja nie mam czasu walczyć. Wolę zmieniać świadomość ludzi, a to mogę robić za pośrednictwem swojej sztuki – opowiadał w Dwójce Iwan Wyrypajew.
Audio
  • Rozmowa z Iwanem Wyrypajewem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Iwan Wyrypajew
Iwan WyrypajewFoto: PAP/Paweł Supernak

Rosyjski dramatopisarz, reżyser i aktor znany z takich filmów, jak "Euforia" i "Tlen", a także sztuk "Lipiec" i "Nieznośne długie objęcia", opowiadał o sytuacji politycznej w Rosji, a także tłumaczył, dlaczego po latach życia w Moskwie zdecydował się zamieszkać na stałe w Polsce.

- Oprócz przyczyn związanych z sytuacją w Rosji ważną rolę odegrały sprawy rodzinne. Moja córka Maja niedługo zacznie chodzić do przedszkola. Gdybyśmy posłali ją do placówki w Moskwie, to mielibyśmy problem z językiem. Moja żona – Karolina Gruszka – mówi świetnie po rosyjsku, ale nie byłaby w stanie sprawdzać lekcji córki. Poza tym tutaj też są tu ich bliscy, rodzina. One po prostu czują się tutaj lepiej – opowiadał rosyjski dramatopisarz.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, czym według Iwana Wyrypajewa różni się teatr rosyjski od europejskiego, a także dowiemy się, dlaczego wystawiany na deskach Teatru Polonia spektakl "Słoneczna linia" jest zdaniem dramatopisarza jedną z jego najlepszych sztuk.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Iwan Wyrypajew (dramatopisarz, reżyser, aktor)

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

Czytaj także

Wyrypajew wyciąga tajemnice spod dywanu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 11:00
– Tytuł sztuki Wyrypajewa oznacza kłamstwa, które chcemy ukryć, a które zawsze do nas wracają – mówił Wojciech Urbański, reżyser spektaklu "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Andrzej Seweryn w spektaklu Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 11:55
Andrzej Seweryn zagra w spektaklu przygotowanym z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego i opartym na dzienniku Poliny Żerebcowej. - Ona jest poetką, pisarką, która w wieku 9 lat zaczęła opisywać wojny czeczeńskie, a raczej losy swojej rodziny w tamtych latach - mówi aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakubowski: mój bohater chce się wypisać ze świata

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:00
- Po tomie "Generał i inne dramaty polityczne" nastąpiło u mnie zmęczenie tematyka polityczną. Zacząłem się bardziej interesować człowiekiem jako takim - Jarosław Jakubowski mówił w Dwójce o swojej publikacji "Prawda i inne dramaty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Jaracza w Łodzi. "Miejsce polemiki reżyserów"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 19:00
- Już pod koniec mojej poprzedniej kadencji miałem poczucie, że dotykam takiego momentu, w którym trzeba by zdefiniować ten teatr na nowo, znaleźć formułę, żeby dać mu nowy napęd - mówił Waldemar Zawodziński, który właśnie został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
rozwiń zwiń