Festiwal "Dwa Teatry" 2021. "Teatr w radiu to przestrzeń wyjątkowa"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 13:00
- Każdy aktor może występować w radiu. To jest element naszego zawodu. Chodzi o takie stworzenie świata, aby mógł on zagościć w domach słuchaczy. Wyobrażam sobie kogoś, kto siedzi i słucha, ja mam go zachęcić i zatrzymać, potrzebujemy takich zatrzymań coraz bardziej - mówił na antenie Dwójki aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.
Andrzej Mastalerz podczas Festiwalu Dwa Teatry 2021
Andrzej Mastalerz podczas Festiwalu "Dwa Teatry" 2021Foto: Robert Prach/Polskie Radio

Posłuchaj
26:16 2021_09_19 12_29_56_PR2_Audycja_specjalna.mp3 Igor Gorzkowski, Antoni Libera i Andrzej Mastalerz gośćmi audycji Małgorzaty Szymankiewicz z XX Festiwalu "Dwa Teatry" (Audycja specjalna)
Festiwal Dwa Teatry 2021 spotkanie w Synagodze Magda Zawadzka.jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Wielkie Nagrody i spotkania

Od piątku trwają przesłuchania i prezentacje konkursowe, a imprezie towarzyszą liczne wydarzenia otwarte dla publiczności. Wczoraj wręczono Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W tym roku ich laureatami zostali Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.  

Gośćmi audycji Małgorzaty Szymankiewicz nadawanej z XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu byli Antoni Libera, Andrzej Mastalerz i Igor Gorzkowski.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

Igor Gorzkowski przyszedł do radia z autorskiego teatru żywego planu. - Samo medium daje zupełnie inne możliwości. Ma swoje ograniczenia, ale one są dyscyplinujące, trzymanie się reguł słuchowiska radiowego pomaga zbudować świat, który będzie komunikatywny dla słuchacza. Teatru radiowego nie da się słuchać jadąc samochodem, to nie jest audiobook, potrzebne jest wejście w świat, który proponują twórcy słuchowiska - powiedział.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ >>>>

Dodał, że jako juror konkursu w ciągu dwóch tygodni przesłuchał 48 słuchowisk prezentowanych w konkursie. Zwrócił uwagę na różnorodność w konkursie radiowym, z jednej strony jest w nim sporo słuchowisk opartych na dramaturgii, a z drugiej jest także repertuar literacki. - On jest najbardziej wrażliwy - zaznaczył.

Czytaj też:

Antoni Libera jest jurorem w konkursie telewizyjnym i uczestnikiem konkursu radiowego. - W świat radia wszedłem przez słuchowiska Becketta, który jako pisarz miał szczególne wyczucie do medium, nie zgadzał się na przenoszenie swych dzieł na inne środki przekazu. Steve McQueen chciał zrobić film na podstawie "Czekając na Godota", kładł na stół duże pieniądze, a Beckett się na to nie zgodził. Tych kilku słuchowisk radiowych nie da się przenieść na scenę, czy do filmu. Beckett postanowił eksplorować radio jako medium, dzięki któremu można oddać pracę świadomości, która nie jest przestrzenna, podobnie jak muzyka - mówił.

Andrzej Mastalerz, laureat Wielkiego Splendora, powiedział, że propozycje reżyserii w teatrze radiowym padły od autorów Jarosława Jakubowskiego i Wojciecha Tomczyka. - Z wielkim bólem serca robię skróty w dobrych utworach dramatycznych. To są te szlachetne ograniczenia, o których wspominał Igor Gorzkowski. 

Patronem festiwalu jest Polskie Radio >>>>

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Igor Gorzkowski (reżyser), Antoni Libera (tłumacz i reżyser), Andrzej Mastalerz (aktor i reżyser)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina emisji: 12.30

mo

Czytaj także

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 - sztuka pomaga żyć

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:50
- Każde nagranie, każdy utwór jest próbą opowiedzenia o świecie i przezwyciężenia poczucia zagrożenia, lęku. Spotkanie zamojskie zostanie zapamiętane jako wielka opowieść o naszych czasach i losach - mówił o XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Tomczyk: praca nad "Innym światem" była dużym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:10
- W powieści Herlinga-Grudzińskiego właściwie nie ma dialogów, pojawiają się tam pojedyncze kwestie, ale postaci nie wchodzą ze sobą w dialog. Taka adaptacja na potrzeby radia czy teatru zawsze jest wyzwaniem zwłaszcza dla zawodowego scenarzysty, wiem czym to grozi. Dopisanie dialogów oznaczałoby porażkę, musieliśmy znaleźć inną drogę, jestem z niej zadowolony - mówił podczas XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.
rozwiń zwiń