REKLAMA

"Spełniło się moje marzenie". Kamil Pacholec o finale Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 20:55
- Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedział dziennikarzom pianista Kamil Pacholec po swoim występie w finale Konkursu Chopinowskiego.
Kamil Pacholec
Kamil PacholecFoto: PAP/Leszek Szymański

Finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego rozpoczął w poniedziałek w Filharmonii Narodowej występ Kamila Pacholca. 

Czytaj także:
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

- Jestem bardzo szczęśliwy, moment, który teraz nastąpił, był w moich marzeniach od wielu lat i nie sądziłem, że uda się te marzenia spełnić w tym roku - powiedział po zagraniu koncertu. - To wszystko, co się dzieje, do mnie nie dociera. Traktuję to jak sen, który zaraz się skończy, ale mam nadzieję, że zaraz się nie obudzę i że jest to rzeczywistość i że naprawdę spełniło się moje marzenie - dodał.

Posłuchaj
00:27 11352382_1.mp3 Kamil Pacholec po występie w finale Konkursu Chopinowskiego. (IAR)

Współpraca z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Andrzejem Boreyką w ocenie Pacholca przebiegała świetnie. - Maestro Boreyko jest wspaniałym muzykiem, to była naprawdę wielka przyjemność współpracować z nim dzisiaj, nawet w tak trudnych konkursowych warunkach, nawiązaliśmy nić porozumienia na scenie i udało nam się po prostu muzykować - powiedział.

Pianista podkreślił, że decyzja o dopuszczeniu do każdego kolejnego etapu była dla niego ogromnym szczęściem. - Dzisiejszy koncert to ogromne wydarzenie i marzenie każdego z młodszych pianistów, ale każdy z etapów był przyjemnym doznaniem artystycznym i czułem, że publiczność jest pozytywnie nastawiona, wspierająca - powiedział. - Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - podkreślił.

Wyznał, że najtrudniejsze podczas konkursu było dla niego zachowanie spokoju przez tak długi czas. - Już okres przygotowań był bardzo trudny, bo to ogromny repertuar, który trzeba stale ćwiczyć. Trudnym momentem był dla mnie również poranek przed trzecim etapem, ponieważ miałem wtedy problemy ze snem w nocy przed występem, także stres już wtedy dawał o sobie znać - wyznał.

Finał Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość" >>>

Czytaj także:
chopinowski 1200 pap.jpg
"To skrajnie różne osobowości". Światczyńska o finalistach XVIII Konkursu Chopinowskiego

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpoczął się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Rozlach: mamy złotą dwunastkę finalistów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 03:00
- Najbardziej cieszy mnie obecność w złotej dwunastce aż trojga siedemnastolatków. To fantastyczny znak od jurorów, że liczy się świeża krew, że nie lekceważy się gigantycznych talentów światowej miary, nawet jeśli ci młodzi nie spełniają jeszcze wszystkich chopinowskich wymagań - mówił komentator muzyczny Adam Rozlach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To bardzo konsekwentne działanie". Szklener o wynikach III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 04:15
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego dyrektor NIFC Artur Szklener.
rozwiń zwiń