Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 

Skrzypek rozpoczął występ w czwartek 13 października 2022, przy fortepianie towarzyszył mu Grzegorz Skrobiński. Grał jako ostatni, co skłoniło komentatorów radiowej Dwójki do porównania jego prezentacji z występem Bruce’a Liu podczas niedawnego Konkursu Chopinowskiego. On także zamykał kolejne sesje przesłuchań.

Dlaczego Qingzhu Weng zdecydował na wykonanie Sonaty a­-moll Paderewskiego? - Pozostałe sonaty poznałem już dawno i miałem okazje je wykonywać. A tę Sonatę poznałem stosunkowo niedawno i bardzo mi się spodobała - wyjaśnił muzyk.

Czytaj także:

Qingzhu Weng studiuje u profesora Krzysztofa Węgrzyna w Hanowerze. - Miałem okazję pracować z nim nad tą Sonatą, ale niezbyt długo. Podchodziliśmy do niej 2-3 razy. Słuchałem też różnych nagrań tego dzieła i tak je poznałem - powiedział młody wykonawca. Oprócz Sonaty a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego Qingzhu Weng zagrał utwory Driady i Pan z cyklu Mity op. 30 Karola Szymanowskiego oraz Tzigane Maurycego Ravela. Publiczność nagrodziła jego występ gromkimi brawami.

Jak zgodnie przyznali komentatorzy Dwójki, Qingzhu Weng jest niewątpliwie jednym z kandydatów do pierwszej nagrody w tegorocznym konkursie. - Są takie momenty na konkursach, kiedy tracę głos - mówił Marcin Majchrowski po pierwszej części przesłuchań II etapu Konkursu Wieniawskiego. - Gdy odkłada się wszystko i można się oddać smakowaniu fenomenalnego talentu i tego, co ma do zaproponowania. I to był taki właśnie moment. W moim rankingu do zwycięstwa, nie będę tego ukrywał, Qingzhu Weng jest absolutnie na pierwszej pozycji - podkreślił komentator Dwójki. 

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Magdalena ŁośMarcin MajchrowskiJacek Hawryluk

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 14.00

djr