XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Igor Gorzkowski: warto poznawać prozę epoki romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 13:00
- Proza to najmniej znany obszar romantyzmu, warto poszerzyć tę przestrzeń, która okazuje się bardzo rozbudowana. Seweryn Goszczyński starał się odkryć, co jest takiego w potrzebie eksplorowania gór. Opisuje to jako potrzebę metafizyczną, jakieś uniesienie ponad rzeczywistość - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser słuchowiska "Dziennik podróży do Tatrów".
Igor Gorzkowski
Igor GorzkowskiFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023.
  • W niedzielę 18 czerwca nadaliśmy audycję specjalną.
  • Wraz z gośćmi relacjonowaliśmy wydarzenia oraz zapowiadaliśmy kolejne festiwalowe atrakcje. 

Polski romantyzm na Festiwalu "Dwa Teatry"

Ubiegły rok upłynął nam jako Rok Polskiego Romantyzmu i widać to wyraźnie w tegorocznym repertuarze. O realizacjach tekstów romantycznych w "Dwóch Teatrach", a także wpływie kalendarza rocznic na funkcjonowanie tych scen rozmawialiśmy z gośćmi festiwalu - reżyserami Igorem Gorzkowskim i Jarosławem Tumidajskim oraz jurorką konkursu spektakli Teatru Telewizji, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - Elżbietą Wrotnowską-Gmyz. 

Spojrzenie na świat i siebie z nieco innej perspektywy

Igor Gorzkowski wyreżyserował "Dziennik podróży do Tatrów" według Seweryna Goszczyńskiego. - Proza to najmniej znany obszar romantyzmu, warto poszerzyć tę przestrzeń, która okazuje się bardzo rozbudowana. Zarówno pod względem tematu, ale również formy literackiej, to się rodzi właściwie. To odważna wyprawa w głąb gór i wspinaczka. Te refleksje jako pierwszy zapisał Goszczyński, starając się odkryć, co jest takiego w potrzebie eksplorowania tego tematu. Opisuje to jako potrzebę metafizyczną, jakiegoś uniesienia ponad rzeczywistość, spojrzenia na świat i siebie z nieco innej perspektywy - mówił reżyser. 

Posłuchaj
29:41 2023_06_18 12_30_20_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Igor Gorzkowski: warto poznawać prozę epoki romantyzmu (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Święto radiowego i telewizyjnego teatru

Festiwal "Dwa Teatry" to największe święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. Osią wydarzenia jest konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Jury wyłoni laureatów spośród zakwalifikowanych siedemnastu przedstawień. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w poniedziałek, 19 czerwca w Zamojskim Centrum Kultury.

Poza konkursem w programie festiwalowym znalazły się również koncerty, spotkania z twórcami oraz wydarzenia związane z tegorocznymi patronami "Dwóch Teatrów" - Aleksandrem Fredrą i Gustawem Holoubkiem.

Dwójkowe audycje z Zamościa

Festiwal "Dwa Teatry" obszernie relacjonujemy na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Również poniedziałkowy "Poranek Dwójki" 19 czerwca będzie nadawany na żywo z Zamościa. W audycji nie zabraknie gości specjalnych.

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023" zagości na naszej antenie także w poniedziałkowy wieczór po godz. 22.00. Będzie to podsumowanie tegorocznego festiwalu w specjalnym wydaniu audycji "Rozmowy po zmroku", które poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

Dwa konkursy - dwa zespoły jurorów

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiega się kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących będą m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Wszystkich słuchaczy i miłośników teatru zapraszamy do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 

 

XX Festiwal "Dwa Teatry" w ZamościuXXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu

***

Audycja specjalna z XXII Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Igor Gorzkowski i Jarosław Tumidajski (reżyserzy), Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (jurorka konkursu spektakli Teatru Telewizji, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego) 

Data emisji: 18.06.2023

Godzina emisji: 12.30

mo