Czasy, gdy Europa była francuska

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 12:45
- Teksty te pokazują pewien projekt cywilizacyjny, który od XVII wieku rysował się w Europie, a którego nośnikiem był język francuski - mówił prof. Andrzej Pieńkos o nowo wydanej książce prof. Marca Fumarolego.
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Gdy Europa mówiła po francusku" Marca Fumarolego (Dwójka)
Wersal
WersalFoto: saranya33 /Shutterstock.com

"Gdy Europa mówiła po francusku" Marca Fumarolego jest opowieścią o cywilizacji, która obejmowała - jak podkreślali goście Dwójki - cały ówczesny kontynent. - Francja była wtedy największym mocarstwem w Europie. Kultura mocarstw jest pociągająca, ale było w tym również coś głębszego, co mogło przyciągać resztę elit europejskich - tłumaczył popularność kultury francuskiej w osiemnastowiecznej Europie dr Nicolas Maslowski.

Co zatem przyciągało ówczesne elity do Francji? Z jakich krajów składała się XVIII-wieczna "francuska Europa"? W audycji wysłuchamy również o pośredniczącej roli języka francuskiego – salony paryskie, jak się okazuje, były międzynarodowymi tyglami, w których spotykały się idee z Niemiec czy z Anglii.

***

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: prof. Andrzej Pieńkos (historyk sztuki z UW, kierownik Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach królewskich w Warszawie), dr Nicolas Maslowski (dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej na UW)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w przerwie "Letniego festiwalu muzycznego".

jp/bch


Czytaj także

Czy można nie zakochać się w Paryżu?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 08:54
- Czułem instynktowną miłość do kultury francuskiej – mówił w radiowej Dwójce o przyczynach swojego wyjazdu do tego kraju - tłumacz literatury znad Sekwany Jacek Giszczak.
rozwiń zwiń