Sueye Park i konkursowy pojedynek: muzyka kontra hałasy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 11:15
- Publiczność to także pewne zmęczenie i mieliśmy tu mały pojedynek w występie pierwszej uczestniczki, wspaniałej Sueye Park, reprezentantki Korei Południowej. Był to pojedynek muzyka kontra hałasy, skupienie kontra dekoncentracja - poligon doświadczalny odporności na tego typu przeszkody, które skrzypaczka, mam wrażenie, potrafiła zignorować i z pełną koncentracją wykonywała swój program - mówiła Magdalena Łoś-Komarnicka.
Publiczność 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu
Publiczność 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego w PoznaniuFoto: mat. pras.

Sueye Park otworzyła poniedziałkową (10.10) sesję wieczorną I etapu przesłuchań Konkursu im. H. Wieniawskiego. Skrzypaczka ta niezwykle szybko rozwinęła swoją muzyczną karierę.

Już jako dziewięciolatka rozpoczęła studia na Academy of Music Hanns Eisler w Berlinie. Od 2020 roku kontynuuje studia na Universität für Musik und dar­ stellende Kunst w Wiedniu. Jako solistka występowała z orkiestrą berlińskiej Komische Oper, orkiestrą Staatskapelle Weimar i Seoul Philharmonic Orchestra. Występowała m.in. we Francji, Włoszech, w Izraelu, Korei Południowej, Indonezji i Tunezji. W 2017 roku ukazała się jej debiutancka płyta "Paganini: 24 Caprices".

Wyniki I etapu zostaną ogłoszone dziś (11.10) około godz. 20.00.

Posłuchaj
59:32 2022_10_11 10-00-08_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Magdalena Łoś podsumowuje wieczorną poniedziałkową (10.10) sesję przesłuchań Konkursu Wieniawskiego (Dwójka)

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak druga wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

3. dzień przesłuchań, sesja wieczorna - zobacz wideo:

[YouTube Wieniawski Society]

W tegorocznym konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. Wśród 32 uczestników jest także 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 11.10.2022

Godzina emisji: 10.00

mg/kor

Czytaj także

Magdalena Łoś podsumowuje wieczorną sesję pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 11:00
- W sobotniej sesji wieczornej wzięły udział cztery skrzypaczki, a wśród nich pierwsza Polka - Barbara Ewa Żołnierczyk. Program obowiązkowy I etapu jest bardzo atrakcyjny dla publiczności. Na ogół występy zaczynały się muzyką Bacha i były to znakomite wykonania - mówiła w specjalnej audycji na antenie Dwójki Magdalena Łoś, która relacjonowała przesłuchania I etapu 16. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń