Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 20:00
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje i obszerne relacje z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na antenie Dwójki transmitowaliśmy uroczystą inaugurację. Partnerem Konkursu jest Program 2 Polskiego Radia.
Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego od 7 do 21 października na antenie Dwójki
Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego od 7 do 21 października na antenie DwójkiFoto: Lukas Gojda/Shutterstock

W piątek, 7 października, radiowa Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpiła zwyciężczyni poprzedniego konkursu – Veriko Tchumburidze z Gruzji. Towarzyszyła jej Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Koncert otworzył utwór Nova ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevy, po którym muzycy wykonali Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll op. 7 "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza.

Decyzją Jury Preselekcyjnego w składzie: Augustin Dumay – Przewodniczący, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący i Madeleine Carruzzo – do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z 224 osób z całego świata zakwalifikowanych zostało ponad trzydzieścioro skrzypków i skrzypaczek. Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (także Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk.

- Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu, a przede wszystkim pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco – zapowiada przewodniczący Jury Augustin Dumay.

W dwunastoosobowym składzie Jury zasiądzie m.in. Bartłomiej Nizioł – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, laureat wielu konkursów, w tym Konkursu Wieniawskiego w 1991 roku.

Szukam tego, by ktoś mnie zachwycił, by dotarł do mojej duszy, by na moment pozbawił mnie rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony – mówił juror na antenie Dwójki.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny Konkurs odbędzie się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

***

materiały prom.

Czytaj także

Przed Konkursem Wieniawskiego. "Pod względem organizacyjnym było wyjątkowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:15
- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. "Czekamy na przyjazd około 30 młodych skrzypków z całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 18:21
- 7 października, czyli przed inauguracją, o godz. 15 wylosujemy nazwisko skrzypka bądź skrzypaczki, którzy rozpoczną przesłuchania etapowe. Wszyscy już w napięciu czekamy na tę informację, kogo będziemy mogli usłyszeć jako pierwszego - mówiły w Dwójce Karolina Kaźmierczak i Martyna Nicińska, organizatorki 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń