WP #301. Słynny występ Creedence Clearwater Revival i wielki powrót Toma Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 20:41
Creedence Clearwater Revival "At the Royal Albert Hall" i Tom Jones "Reload" - oto program kolejnego "Wieczoru płytowego". 
Okładki płyt At the Royal Albert Hall (L) i Reload (P)
Okładki płyt "At the Royal Albert Hall" (L) i "Reload" (P)Foto: materiały prom.

W każdą niedzielę słuchamy razem z Państwem najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to:

  • Creedence Clearwater Revival - At the Royal Albert Hall 1970/2022
  • Tom Jones - Reload 1999

Pierwsza z płyt to zapis osławionego koncertu rockowej grupy Creedence Clearwater Revival, który odbył się w kwietniu 1970 roku w londyńskiej Royal Albert Hall. Choć w dyskografii zespołu jest wydawnictwo "The Royal Albert Hall Concert", to naprawdę zawiera ono zapis show ze stycznia 1970 roku w Oakland Coliseum w Kalifornii. Owiany legendą londyński występ nigdy dotąd nie był wydany.

Podczas niezapomnianego wieczoru grupa Creedence Clearwater Revival wykonała takie klasyki jak "Fortunate Son", "Proud Mary", "Born on the Bayou" czy "Travelin' Band".

"Brzmieli tak, jak brzmiałby zespół The Beatles, gdyby zamiast iść naprzód, coraz lepiej odnajdywali się w swoim pierwotnym stylu..." - pisał Miles Kingston na łamach "The Times" z 15 kwietnia 1970 roku.

W trakcie krótkiej kariery (1968-1972) Creedence cieszyli się nieporównywalnym okresem kreatywności, wydając siedem studyjnych płyt, z których dwie dotarły na szczyt list sprzedaży. Ponadto umieścili 14 singli w top 10 listy sprzedaży. Zagrali też ponad 150 koncertów, będąc jedną z gwiazd festiwalu Woodstock.

[korzystano z materiałów prom. płyty]

Z kolei "Reload" to płyta, którą Tom Jones powrócił na szczyt po mniej udanym okresie kariery. Album z 14 coverami i 3 oryginalnymi piosenkami ("Sexbomb", "Looking Out My Window" i "Sometimes We Cry") nagrywanymi w duetach z innymi artystami stał się najlepiej się sprzedającym w karierze Jonesa, osiągnąwszy pierwszą pozycję na brytyjskich listach w 1999 i 2000 roku. Nabywców znalazło ponad 6 milionów kopii krążka.


Posłuchaj
176:26 2022_10_16 22_00_01_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 WP #301. Słynny występ Creedence Clearwater Revival i wielki powrót Toma Jonesa (Wieczór Płytowy/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Tomasz SzachowskiPiotr Metz

Data emisji: 16.10.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Tom Jones jak wino. 81. urodziny walijskiego gwiazdora

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:26
Jest jednym z najbardziej znanych Walijczyków i wokalistą obdarzonym charakterystycznym barytonem, którym wyśpiewał sobie miejsce w encyklopediach muzyki popularnej. Był dobrym kumplem Elvisa, ale w przeciwieństwie do króla rock and rolla wciąż żyje i ma się dobrze. Sir Tom Jones kończy 81 lat i wcale nie wybiera się na emeryturę.
rozwiń zwiń