WP #333. Tina Turner i Mieczysław Kosz

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 07:00
W tym "Wieczorze płytowym" albumy artystów, których wpływ na kolejne pokolenia muzyków trudno przecenić. Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta sięgnęli po nagrania Tiny Turner i Mieczysława Kosza.
Okładki płyt
Okładki płytFoto: materiały promocyjne

W każdą niedzielę słuchamy razem z Państwem najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem będą to:

  • Tina Turner - Private Dancer - 1984 Capitol
  • Mieczysław Kosz - Reminiscence - 1972 Muza/Polish Jazz vol.25

Tina Turner to jedna z najważniejszych wokalistek w historii muzyki popularnej. Przyszła na świat jako Anna Mae Bullock 26 listopada 1939 w Nutbush, zmarła 24 maja 2023 w Küsnacht. Była piosenkarką soulową i rockową, autorką tekstów, choreografką, tancerką, aktorką, producentką i pisarką urodzoną w Stanach Zjednoczonych oraz posiadającą obywatelstwo Szwajcarii.

Należała do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku. Była jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem liczby sprzedanych płyt oraz zysków z koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii.

W 1984 roku wydała piąty solowy album "Private Dancer", na którym znalazły się m.in. przeboje "What’s Love Got to Do with It", "Private Dancer" (kompozycja Marka Knopflera) i "I Can’t Stand the Rain". Płyta w pierwszym roku po premierze rozeszła się w nakładzie 8 mln egzemplarzy.


Posłuchaj
175:29 2023_05_28 22_00_04_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 Tina Turner "Private Dancer", Mieczysław Kosz "Reminiscence" (Wieczór płytowy/Dwójka) 

O niezwykle ciekawej, ale i dramatycznej historii życia oraz pionierskich w polskim jazzie dokonaniach muzycznych Mieczysława Kosza opowiadali niegdyś w Dwójce: Leszek Możdżer (autor muzyki do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza") oraz Krzysztof Karpiński (autor książki "Tylko smutek jest piękny: Opowieść o Mieczysławie Koszu"). - Gdy zacząłem interesować się grą na fortepianie, sięgnąłem po nagrania Mieczysława Kosza. To niesamowite, jak w zaledwie czternaście lat osiągnął tak wielkie wtajemniczenie i światowy poziom artystyczny. To dla mnie tajemnica - mówił Leszek Możdżer.

Krzysztof Karpiński dodał, że lata 60. to dominacja free jazzu. - I nagle przychodzi mały chłopak z zamojskiej wsi, który zaczyna grać jazzowe standardy bardzo nowocześnie. To było wielkie odkrycie, które zrobiło nie tylko na mnie ogromne wrażenie - powiedział.

31 maja minie 50 lat od śmierci Mieczysława Kosza. Z tej okazji nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia pod tytułem "Mieczysław Kosz vol. 2 - Polish Radio Jazz Archives vol. 37" ukazuje się drugi zestaw nagrań artysty odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia. Szesnaście utworów zarejestrowanych w latach 1967-1971, głównie w studiach Polskiego Radia, dwa zaś pochodzą z recitalu Kosza w warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas Jazz Jamboree '70. Nagrania te nigdy wcześniej nie były prezentowane na płytach.

Połowa z utworów jest autorstwa Mieczysława Kosza. Reszta to jazzowe standardy, popowe hity polskie i zagraniczne, a nawet nokturn Ferenca Liszta i melodia ludowa. 

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy (#333)

Prowadzili: Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta 

Data emisji: 29.05.2023

Godz. emisji: 22.00

mo/pg

Czytaj także

WP #331. Elvis Presley i AC/DC koncertowo

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 00:55
Przed nami - od początku do końca - koncertowy album Elvisa Presleya z Honolulu z 1973 roku i drugi album koncertowy AC/DC, wydany w 1992 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #332. Miles Davis - koncerty z 1970 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 07:00
26 maja będziemy obchodzić 97. rocznicę urodzin Milesa Davisa. W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Przemysław Psikuta i Tomasz Szachowski przypomnieli dwa koncertowe albumy artysty.
rozwiń zwiń