Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
Audio
  • Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku (Antykwariat/Dwójka)
Zofia Rysiówna
Zofia RysiównaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zofia Rysiówna (1920-2003) - wielka polska tragiczka - pochodziła z Nowego Sącza. Studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej rozpoczęła w 1938 r. Wtedy też zaczęła uczęszczać na wykłady na Wydział Polonistyczny Uniwersytetu Warszawskiego i wstąpiła do klasy śpiewu. W czasie wojny kontynuowała studia na podziemnych kompletach. Działała też w ruchu oporu. Aresztowana - została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Warto pamiętać, że Zofia Rysiówna była laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia Wielki Splendor - drugiej w historii (pierwszym laureatem był Bronisław Pawlik).

W nagraniu audycji wysłuchają Państwo fragmentów wywiadu, który Anna Lisiecka przeprowadziła z Zofią Rysiówną 6 czerwca 2000 roku, a także pieśni śpiewanych przez aktorkę. W programie znalazło się także miejsce dla pochwał, jakich aktorce nie szczędził Adam Hanuszkiewicz.

***

Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotowała: Anna Lisiecka

Z nagrań archiwalnych: Zofia Rysiówna, Adam Hanuszkiewicz

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg