Żołnierze Wyklęci odmitologizowani

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:10
Gościem audycji był dr hab. Mariusz Mazur - historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autor monografii "Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Wyd. Bellona

Posłuchaj
28:38 2020_10_12 21_30_25_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Mariusz Mazur o mentalności uczestników powojennej partyzantki (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

Żołnierze Wyklęci to jeden z najbardziej zmitologizowanych tematów debaty publicznej w Polsce. Budzi skrajne emocje: odruch potępienia lub potrzebę uświęcania bojowników powojennego podziemia. 

Dr hab. Mariusz Mazur proponuje jeszcze inne spojrzenie. W swojej monografii analizuje mentalność uczestników powojennej partyzantki. Docieka, jak mocno zakorzenione wśród żołnierzy podziemia było przekonanie o wybuchu III wojny światowej. Opisuje rolę alkoholu i stopień kryminalizacji niektórych oddziałów. Tłumaczy, dlaczego większość nie potrafiła i nie mogła opuścić lasu. Odpowiada na pytanie, czy wszyscy "wyklęci" potrafili zabić.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: dr hab. Mariusz Mazur

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 21.30


Zobacz więcej na temat: Żołnierze Wyklęci Antoni Dudek
Czytaj także

"Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Nie tylko o polskiej drodze do wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 12:17
- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
rozwiń zwiń