Powojenna komunistyczna elita

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 14:45
Kim byli komuniści, którzy po II wojnie światowej objęli w Polsce władzę? Z jakich grup społecznych się wywodzili? Jakie były ich przedwojenne losy? Dlaczego tak mało było wśród nich kobiet? Skąd wzięła się w powojennej elicie władzy taka duża obecność osób z żydowskimi korzeniami? Gościem audycji z cyklu "Rzeczypospolite" był dr Łukasz Bertram z ISP PAN, autor książki "Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956".
Książka Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956 opowiada o polskich komunistach i komunistkach
Książka "Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956" opowiada o polskich komunistach i komunistkachFoto: Nejron Photo/Shutterstock

Książka Łukasza Bertrama opowiada o polskich komunistach i komunistkach: o ich doświadczeniach, poglądach, postawach i emocjach. Autor śledzi losy ponaddwustuosobowej grupy działaczy i działaczek od ich dzieciństwa, przez wieloletnią formację w nielegalnym ruchu rewolucyjnym w II Rzeczypospolitej, aż po lata powojenne, kiedy stanęli oni na szczytach władzy. Dzięki nowatorskiemu spojrzeniu, krytycznemu, a zarazem empatycznemu, uchwycona zostaje wielość "osobistych komunizmów" i mechanizmy ich ujednolicania, biograficzne zerwania i ciągłości, emancypacyjne marzenia i afirmacja przemocy.

Łukasz Bertram - doktor nauk społecznych, socjolog, historyk. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek redakcji "Kultury Liberalnej". Zajmuje się ruchem komunistycznym, powojennymi strukturami władzy oraz doświadczeniem politycznym klas ludowych. Redaktor wspomnień Stanisławy Sowińskiej "Gorzkie lata. Ze szczytów władzy do stalinowskiego więzienia" (2017). Wcześniejsze publikacje książkowe: "Wyrodne dzieci nowoczesności. Indultowi tradycjonaliści katoliccy w Warszawie" (2016), "Obieg NOW-ej" (2013), "PPN 1976–1981. Język niepodległości" (2012). Kierownik projektów badawczych w ramach programów Preludium oraz Sonatina finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Publikował m.in. w "Kulturze Liberalnej", "Polityce" oraz kwartalniku "Karta".

[opis pochodzi od wydawcy książki]

Posłuchaj
25:42 Rzeczypospolite Dwójka 20 czerwiec 2022 21_31_46.mp3 Powojenna komunistyczna elita (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Łukasz Bertram (ISP PAN, autor książki "Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956")

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 21.30

Zobacz więcej na temat: komunizm Antoni Dudek Dwójka
Czytaj także

Jak Polska uniknęła losu kolejnej republiki ZSRR?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:50
Na to pytanie odpowiadaliśmy w pierwszej audycji z nowego cyklu "Rzeczypospolite", który poświęcony jest mało znanym aspektom wydarzeń o zasadniczym znaczeniu dla dziejów Polski w XX wieku.
rozwiń zwiń