Nowe metody rehabilitacji chorych na schizofrenię

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:38
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z drem Łukaszem Okruszkiem, psychologiem, który zajmuje się tematyką poznania społecznego w schizofrenii.
Audio
  • Dr Łukaszek Okruszek o odkryciach w leczeniu schizofrenii (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Za najważniejsze osiągnięcie na tym polu uważa wyniki dotyczące zdolności rozpoznawania intencji komunikacyjnych w schizofrenii, które uzyskał w ramach badań prowadzonych we współpracy z jednym z najlepszych na świecie zespołów zajmujących się tematyką percepcji intencjonalności. Dr Okruszek prowadzi też badania nad efektywnością nowych metod rehabilitacji poznawczej w schizofrenii. Schizofrenia stanowi trzecią co do częstości przyczynę trwałego inwalidztwa osób przed 45 rokiem życia.

Dr Łukasz Okruszek jest z jednym z laureatów Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Stypendia przyznawane w ramach tego programu wpierają młodych, świetnie zapowiadających się badaczy. W edycji 2016 nagrodzono 130 naukowców.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Łukasz Okruszek (psycholog)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/mz

Zobacz więcej na temat: schizofrenia Katarzyna Kobylecka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie w mieście niebezpieczne dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 14:05
U ludzi żyjących w miastach występuje o 40 proc. większe ryzyko zachorowania na depresję, 20 proc. większe prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń lękowych i prawie dwukrotnie większa szansa na wystąpienie schizofrenii. Jak dbać o zdrowie psychiczne mieszkając w mieście, radziła w Polskim Radiu 24 Martyna Obarska z "Magazynu Miasta".
rozwiń zwiń