Być chrześcijaninem według Sørena Kierkegaarda

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:50
W audycji spotkaliśmy się z drem Andrzejem Słowikowskim, autorem książki "Wiara w egzystencji. Teoretyczny wymiar ideału w pismach pseudonimowych Sorena Kierkegaarda".
Audio
  • Być chrześcijaninem według Sørena Kierkegaarda (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Sren Kierkegaard na portrecie autorstwa jego kuzyna Nielsa Christiana Kierkegaarda
Søren Kierkegaard na portrecie autorstwa jego kuzyna Nielsa Christiana KierkegaardaFoto: wikimedia/domena publiczna

142671949o.jpg

Przedmiotem tej publikacji (wydanej w serii "Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej") jest myśl duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda rozpatrywana jako pewien szczególny projekt antropologiczny, którego zadanie stanowi próba odpowiedzi na pytanie: co to znaczy stawać się i być chrześcijaninem?

Nie ma wątpliwości, że dzieło Kierkegaarda w swym najgłębszym rdzeniu ma wymiar chrześcijańskiej antropologii egzystencjalnej, w której centrum stoi jednostka jako niepowtarzalny i wyjątkowy byt ludzki, odkrywający swoją prawdę o sobie tylko w wierze, będącej zawsze indywidualną relacją z Bogiem. Kierkegaard starał się pobudzić czytelnika do refleksji nad sobą. Prawdziwy chrześcijanin, żyjący zgodnie ze wzorem Pisma Świętego, był dla niego tą właśnie jednostką, która w najgłębszy sposób zaświadcza swoją egzystencją o sensie człowieczeństwa.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Andrzej Słowikowski (filozof)

Data emisji: 14.04.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/bch/mz


Czytaj także

Kierkegaard w Dwójce. Godzina milczenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 12:00
Taki niezwykły scenariusz radiowej audycji przedstawił Bronisław Świderski, badacz myśli Sørena Kierkegaarda. Dlaczego milczenie było tak istotną kategorią w dorobku duńskiego myśliciela?
rozwiń zwiń