Różne oblicza matematyki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 22:00
To było spotkanie z autorem ostatniej nowości wydawniczej serii "Monografie FNP" - prof. Zbigniewem Semadenim. Nestor polskich matematyków, dydaktyk i filozof matematyki, wykładowca UW przez kilka lat pisał książkę, która teraz trafiła do rąk czytelników: "Różne oblicza matematyki. Matematyka z historycznego, ontogenetycznego i filozoficznego punktu widzenia".
Nauka to nie tylko przyswajanie wzorów, ale też sprawne wykorzystywanie logicznych mechanizmów w różnych dziedzinach życia
Nauka to nie tylko przyswajanie wzorów, ale też sprawne wykorzystywanie logicznych mechanizmów w różnych dziedzinach życiaFoto: shutterstock.com

Matematyka jest jedna, ale ogromnie różnorodna. Ta główna teza książki przedstawiona jest na tle ogólnego rozwoju kultury. Prawie połowa tekstu dotyczy dziejów arytmetyki (z początkami algebry) i geometrii, od najdawniejszych czasów po koniec XIX wieku. Narracja historyczna jest zestawiana z ontogenezą, z kształtowaniem się struktur matematyki u pojedynczych ludzi (zaczynającym się w okresie niemowlęctwa).

Mottem książki, zaczerpniętym z Platona, jest zdziwienie, niedowierzanie naszych przodków, gdy odkrywali niespodziewane, paradoksalne związki. Szczególnie ważne były przełomy pojęciowe, przejścia na wyższy poziom abstrakcji, wcześniej nieosiągalny. Zmagania z piątym postulatem Euklidesa trwały dwa tysiące lat, a kontrowersje wywołane geometrią nieeuklidesową zmieniły świadomość tego, czym jest geometria i jaki jest jej związek ze światem rzeczywistym.


Posłuchaj
29:34 2023_06_21 21_30_00_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Różne oblicza matematyki (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Zbigniew Semadeni (nestor polskich matematyków, dydaktyk i filozof matematyki)

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 21.30

mo