Co kilkadziesiąt tysięcy Polaków robiło na pustyni?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:00
O intensywnych kontaktach ekonomicznych, politycznych i kulturalno-naukowych PRL z Irakiem, Libią i Syrią opowiadał gość audycji "Skarbiec Nauki Polskiej", Przemysław Gasztold-Seń, stypendysta programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Co kilkadziesiąt tysięcy Polaków robiło na pustyni? (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Co kilkadziesiąt tysięcy Polaków robiło na pustyni?
Foto: wikipedia commons/użytkownik Manfred Nüchter

Fundacja przyznała mu grant na dalsze prace w trzech obszarach badań historycznych, którymi młody badacz zajmuje się już od czasu studiów w Instytucie Nauk Politycznych UW. Chodzi o podziały frakcyjne wewnątrz PZPR, stosunki PRL z krajami arabskimi oraz związki państw bloku komunistycznego z międzynarodowym terroryzmem.

Nasz gość wyjaśnił, że kontakty Syrii, Libii i Iraku z Polską rozpoczęły się w 1967 roku, po zerwaniu przez nasze władze stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Jeśli chodzi o Irak i Libię, miały one przede wszystkim charakter gospodarczy, a w przypadku Syrii - polityczny. Z Irakiem i Syrią łączyła nas socjalistyczny ustrój, z Libią natomiast - negatywny stosunek do Izraela oraz "zażyłość" z ZSRR.

Współpraca ta nie pozostała bez wpływu na życie zwykłych Polaków. W latach siedemdziesiątych i pierwszej połowie osiemiedziesiątych kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków pracowało na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, głównie przy rozbudowie tamtejszej infrastruktury przemysłowej oraz komunikacyjnej. Polacy mieszkali zwykle w specjalnych kampach - na środku pustyni, w nieprzyjaznych warunkach klimatycznych, odseparowani od lokalnej społeczności i wszelkich rozrywek. Owocowało to pijaństwem, na które władze przymykały oko. Nie tolerowały natomiast dosyć rozpowszechnionego handlu alkoholem własnej roboty, który dla wielu Polaków kończył się więzieniem, a nawet torturami.

Tak duże skupiska polskich obywateli nie mogły nie zainteresować PRL-owskich służb specjalnych, ale też... Solidarności. Więcej na ten temat w nagraniu "Skarbca Nauki Polskiej". 

W piątek (31 maja) o godzinie 15.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA islam PRL terroryzm

Czytaj także

Stan wojenny oczami kapłana voodoo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 21:00
- Amon ma wiele wspólnego z bohaterem romantycznym, kimś kto walczy, kto się poświęca - mówi Piotr Rosołowski, drugi reżyser filmu "Sztuka znikania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza tęsknota za PRL-em jest przesadzona?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 17:05
- Jest atmosfera kryzysu i w tej atmosferze po prostu Polacy nie tyle tęskną za PRL-em, czy za Gierkiem, ile tęsknią za państwem - mówi prof. Radosław Markowski z Instytut Nauk Politycznych SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń