X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 15:48
Zapraszamy na kolejną audycję z nowego cyklu Dwójki "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
Audio
  • Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich (Twierdze i rezydencje/Dwójka)
Fragm. mapy województwa bracławskiego z 1648 r. z Czeczelnikiem zaznaczonym pod nazwą Czaczanik
Fragm. mapy województwa bracławskiego z 1648 r. z Czeczelnikiem zaznaczonym pod nazwą Czaczanik Foto: domena publiczna

Nieśwież 1200.jpg
Nieśwież Radziwiłłów. Śladami Jana III Sobieskiego i Napoleona

Miesiąc temu odwiedziliśmy najokazalszą siedzibę książąt Radziwiłłów - Nieśwież na Białorusi. Tym razem autorzy audycji Jarosław Jakimczyk i prof. Jarosław Komorowski zabrali słuchaczy na Ukrainę, w podróż do położonego nieopodal granicy z Mołdawią i Naddniestrzem Czeczelnika.

O niezwykłych dziejach kaplicy grobowej Sobańskich herbu Junosza, która w czasach Związku Sowieckiego niczym katakumby w okresie prześladowania pierwszych chrześcijan pełniła rolę azylu dla miejscowej społeczności katolickiej polskiego pochodzenia opowidał potomek fundatorów zabytkowego obiektu - Michał Sobański z rady Fundacji XX Czartoryskich.

Mówiliśmy nie tylko o tym, jak niszczone przez bolszewików były zabytki dawnej kultury polskiej na Bracławszczyźnie i jak toczyło się tu podziemne życie religijne w okresie komunizmu, lecz także o rewaloryzacji dość dobrze jak na realia tej części Kresów zachowanej nekropolii szlacheckiej, którą sfinansował z własnych środków mieszkający na co dzień w Warszawie Michał Sobański.

Usłyszeliśmy m.in. o tym, jaką mitręgą na głębokiej prowincji ukraińskiej, z dala od ważnych ośrodków administracyjnych i gospodarczych, było zorganizowanie odpowiednich materiałów, maszyn budowlanych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby się podjąć zadania przypominającego w pierwszej chwili walkę Don Kichota z wiatrakami. Walkę, z której polski przedsiębiorca i dziedzic starodawnej tradycji, dzięki swej determinacji i poświęceniu, wyszedł zwycięsko, odnawiając kaplicę i część rozległego, zapuszczonego cmentarza w Czeczelniku.

Audycja wpisuje się w obchody stulecia niepodległości Polski.

***

Tytuł audycji: Twierdze i rezydencje 

Prowadzą: Jarosław Jakimczyk i prof. Jarosław Komorowski

Gość: Michał Sobański (rada Fundacji XX Czartoryskich)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 14.30

jp/bch/pg

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Grodzicki. Bohaterstwo w twierdzy Kudak

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:48
- Wytrzymał kilkumiesięczne oblężenie twierdzy Kudak, bronił Lwów przed armią rosyjsko-kozacką i odbijał Warszawę z rąk szwedzkich. W Rzeczypospolitej cieszył się ogromną sławą – tak o żyjącym w XVII wieku generale opowiadał prof. Jarosław Komorowski.
rozwiń zwiń