REKLAMA

"Poetyckie nastroje", czyli Antonin Dvořák, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 15:00
Podczas audycji słuchaliśmy m.in. albumu "Poetic Tone Pictures" ("Poetyckie nastroje") zawierającego mało znane, fortepianowe kompozycje twórcy, słynnego głównie dzięki swoim utworom orkiestrowym i kwartetom smyczkowym.
Antonin Dvok Poetic Tone Pictures (Poetyckie nastroje), wyk: Leif Ove Andsnes - okładka płyty
Antonin Dvořák "Poetic Tone Pictures" (Poetyckie nastroje), wyk: Leif Ove Andsnes - okładka płytyFoto: Mat. pras.

"Myślę, że jest to wielki, zapomniany cykl XIX-wiecznej muzyki fortepianowej. Może to wielkie słowa, ale ja tak to czuję" - mówi wykonawca "Poetyckich nastrojów" Dvořáka. Najbardziej obszerna kolekcja fortepianowa czeskiego kompozytora romantyzmu to temat najnowszego nagrania Andsnesa dla Sony Classical, które ukazało się 28 października w wersji fizycznej i cyfrowej. Rzadko obecne w programach "Poetyckie nastroje" pokazują zupełnie inną stronę kompozytora, najbardziej znanego ze swoich symfonii i kwartetów smyczkowych. 

Opisując ten cykl jako "prime-time Dvořák", Andsnes wyjaśnia: "To dla mnie prawdziwe odkrycie. Jest to duży cykl fortepianowy składający się z 13 utworów, który jest rzadko wykonywany, mimo że jest bardzo pomysłowy, pełen melodyjnych i harmonicznych wynalazków i oferuje zaskakująco barwne pisanie na fortepian. Chociaż Dvořák nie był pianistą-kompozytorem, w przekonujący sposób wykorzystuje pełną gamę instrumentu".

(materiały prasowe)

Ponadto w audycji:

  • Jodie Devos – Bijoux Perdus (Alpha)
  • Pandemiczny album Hashtag Ensemble – Ave virus (Requiem)
  • Jerzy Filip Telemann – 12 Fantazji na skrzypce solo, wyk. Małgorzata Malke (CD Accord)

***

"Płytomania" to magazyn fonograficzny Jacka Hawryluka.

Światowe przeboje oraz płytowe białe kruki w recenzjach m.in. Kacpra Miklaszewskiego, Pawła Bagnowskiego i Marcina Gmysa. Wywiady z międzynarodowymi gwiazdami oraz polskimi debiutantami. Dla melomanów – pozycja obowiązkowa.

Posłuchaj
58:20 2022_11_27 15_00_02_PR2_Plytomania.mp3 "Poetyckie nastroje", czyli Antonin Dvořák, jakiego nie znamy (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 27.11.2022

Godzina emisji: 15.00

mg/kor