"Cokolwiek". Album zespołu P.E. Quartet

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 15:43
Dwójka poleca płytę grupy P.E. Quartet – zespołu będącego eksperymentem muzycznym powstałym wiosną 2016 roku na gruncie długotrwałej przyjaźni jego członków. Ich muzyka w większości nie ma jednego autora, lecz wynika ze wspólnego poszukiwania.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Swoje inspiracje czerpią z wielu źródeł, od jazzu i muzyki improwizowanej, przez rocka z lat 60 po nową elektronikę. Ta umiejętność asymilowania najprzeróżniejszych wpływów i inspiracji jest atutem członków zespołu, już od rozpoczynającej debiutancką płytę kompozycji "Ludowy" wykazują wysoki stopień jazzowego wtajemniczenia.

Krążek "Cokolwiek" to płynna opowieść, która nie ma przystanków, ani zbędnych elementów, wypełniona jest za to niebanalnymi pomysłami mającymi pozytywny wpływ na subtelności narracyjne całego nagrania. "Cokolwiek" jest wielkim bałaganem, chaosem, absurdalną mieszanką czterech różnych osobowości, opowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości oraz wspólnych wartości. Jest wynikiem kolektywnego eksperymentowania i komponowania, możliwego tylko dzięki przyjaźni.

P.E. Quartet wystąpił w składzie:

Jerzy Mączyński - tenor saxophone
Saksofonista i kompozytor. Obecnie studiuje w Syddansk Musikkonservatorium w Dani. Brał udział w wielu projektach muzycznych i artystycznych. Grał na licznych festiwalach (Jazz Jambore, Ferrara Buskers Festival, Jazztopad, Jazz.it.). Finalista Krokus Jazz Festival 2016 (Tymoteusz Hartman Quartet), laureat Blue Note Jazz Competition 2016 (P.E.Quartet) oraz zwycięzca Tarnów Jazz Contest 2016 (P.E.Quartet). Miłośnik wszelakich sztuk performatywnych.

Szymon Wójcik- guitar
Kompozytor oraz gitarzysta. Absolwent wydziału jazzu w szkole muzycznej Im. Fryderyka Chopina w Warszawie, student wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Syddansk Musikkonservatorium w Odense w Danii. Jest laureatem nagród na festiwalach i konkursach (między innymi 9th Tarnów Azoty Jazz Contest czy Blue Note Poznań Competition 2016).

Rafał Różalski- double bass
Ukończył wydział jazzu na tzw. "Bednarskiej". Występował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Kulentym, Agą Zaryan, Witoldem Janiakiem. Występując z różnymi zespołami (P.E. Quartet, Entropia Ensamble, Jakub Paulski Quartet) zdobywał tytuł laureata na wielu konkursach (m.in. Tarnów Jazz Festval, Blue Note Festival).

Bartosz Szablowski- drums
naukę gry na perkusji rozpoczął w 10 roku życia. Jest absolwentem wydziału jazzu w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także akademii muzycznej w Katowicach. Wraz z zespołem Aga Derlak Trio (dawniej Derlak-Trąbczyński-Szablowski) zajął II miejsce na festiwalu Jazz Juniors w 2013 roku, czego owocem jest płyta „First thought” wydana w słowackiej wytwórni „ Hevhetia”. Płyta została nagrodzona Fryderykiem za debiut fonograficzny roku w kategorii Jazz w 2015. Jest Laureatem wielu nagród na konkursach i festiwalach, m.in.  Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal, Rck Jazz Festiwal czy Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów. Ma na swoim koncie płytę nagraną wraz z Sabina Myrczek (Sabina Meck, love is here For Tune) 2015), nominowaną do Fryderyka w kategorii debiut fonograficzny roku.


Warto posłuchać:

https://www.youtube.com/watch?v=nwkqZO23drU

https://www.youtube.com/watch?v=wNsdFg2em8U

mat. promocyjne/mko

Zobacz więcej na temat: płyta