Dziedzictwo Beethovena. Przesłania dla współczesności [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:23
Wizjonerska twórczość Beethovena wywarła decydujący wpływ na kształt i rozwój europejskiej kultury muzycznej. Wpisując się w przypadające w roku bieżącym obchody 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizator Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, przedstawia cykl sześciu dziesięciominutowych filmów. 
Plakat cyklu
Plakat cykluFoto: materiały prom.

Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci". Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Program 2. 

Cz. 1: Beethoven i jego rękopisy WIDEO


Joanna Wnuk-Nazarowa 1200.jpg
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Święto polskich orkiestr

W ramach edukacyjnego cyklu zaproszeni goście – artyści i naukowcy – przybliżają spuściznę kompozytora oraz próbują dać odpowiedź na pytania: dlaczego muzyka Beethovena nadal porusza i inspiruje, jakie jej cechy są aktualne dla dzisiejszego słuchacza.

Cykl "Beethoven 2020" na antenie Dwójki >>>

Cz. 2: Beethoven - wzniosłość i entuzjazm WIDEO

Pięć odcinków cyklu skupia się wokół tematów – problemów dookreślających postać kompozytora i ujętych zostało tytułami nawiązującymi do minionych edycji Wielkanocnego Festiwalu: Beethoven i jego rękopisy (szkice i rękopisy jako ślady wyobraźni muzycznej i świadectwa osobowości); Beethoven – wzniosłość i entuzjazm (twórca klasyczny otwierający drogę epoce romantycznej); Beethoven i idea wolności (kompozytor wolny i wyzwolony); Beethoven i heroizm (twórca zaangażowany); Beethoven wobec natury i kultury (przenikanie się obu sfer w muzyce kompozytora).

Cz. 3: Beethoven i idea wolności WIDEO

Gra Shanghai Quartet

Ostatni, szósty odcinek – Obecność Beethovena w twórczości polskich kompozytorów – omawia wpływ jego muzyki na Fryderyka Chopina i polskich klasyków XX wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Cz. 4: Beethoven i heroizm WIDEO

Warstwę muzyczną filmów stanowią koncerty zespołu Shanghai Quartet, zarejestrowane w 2019 roku w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Cz. 5: Beethoven wobec natury i kultury WIDEO

Filmy dostępne są na stronie Programu 2 Polskiego Radia, na platformie YouTube i Facebooku radiowej Dwójki.

Cz. 6: Obecność Beethovena w twórczości polskich kompozytorów WIDEO

mat. pras.


Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven

Czytaj także

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Święto polskich orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:50
- Postawiliśmy na znakomite polskie zespoły, będą znakomite polskie orkiestry, kameraliści i pianiści - zapowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa z Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość Beethovena z początku XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:38
W audycji usłyszeliśmy utwory pochodzące z jednego z najpłodniejszych okresów w twórczości Ludwika van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twory Prometeusza". Niedoceniony balet Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 23:00
"Twory Prometeusza" op. 43 to jedno z bardzo interesujących, a trochę niedocenianych dzieł, które stworzył Beethoven na samym początku XIX wieku. Dwuaktowy balet powstawał w latach 1800-1801, a wystawiony został w Burgtheater, w obecności cesarzowej Marii Theresy – 28 marca 1801 roku. To ponad godzina symfonicznej muzyki, napisanej między I i II Symfonią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzona chronologia opusowego spisu dzieł Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 07:59
Czwarta, a także początek piątej dziesiątki opusowanych dzieł Ludwika van Beethovena są pod wieloma względami bardzo interesujące.
rozwiń zwiń