Kazimierz Wiłkomirski - mistrz i mentor wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:13
- Przez dziesięciolecia był profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i wykształcił wielu jej absolwentów. Wszyscy polscy wiolonczeliści są w jakiś sposób uczniami Kazimierza Wiłkomirskiego. Profesor zostawił im ogromną ilość dzieł wiolonczelowych we wspaniałych opracowaniach – mówił w Dwójce prof. Roman Lasocki.
Audio
  • Kazimierz Wiłkomirski. Wiolonczelista, kompozytor, dyrygent (Album Polski/Dwójka)
Kazimierz Wiłkomirski
Kazimierz WiłkomirskiFoto: NAC/domena publiczna

Bohaterem audycji "Album Polski" był jeden z nawybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury muzycznej. Kazimierz Wiłkomirski (1900-1995) studiował w latach 1911-17 w Cesarskim Konserwatorium w Moskwie u Alfreda von Glehna (wiolonczela). W latach 1919-23 kontynuował studia w Konserwatorium w Warszawie w klasie kompozycji Romana Statkowskiego i dyrygenturę pod kierunkiem Emila Młynarskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jednocześnie w latach 1919-21 pracował jako wiolonczelista w orkiestrze Opery Warszawskiej.

Po wojnie, w latach 1945-47 był rektorem i profesorem dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Od 1947 do 1952 pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Państwowej Filharmonii i Opery we Wrocławiu, będąc jednocześnie profesorem dyrygentury, a w latach 1950-52 dziekanem Wydziału I Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. W latach 1952-57 był dyrektorem Państwowej Opery i Filharmonii w Gdańsku oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Od 1963 mieszkał w Warszawie, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Kameralistyki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.

- Jako uczeń szkoły muzycznej, dorastający kilkunastoletni chłopak byłem zafascynowany postacią profesora, który był postacią owianą legendą. Gdy przyjechał do Jeleniej Góry, zgodził się udzielić mi lekcji. To było niezwykłe spotkanie. Opisywanie wielkich dzieł w formie krótkich, celnych uwag nie pozbawionych niekiedy ironicznej nutki było dla mnie bezcenne – powiedział prof. Tomasz Strahl.

Kazimierza Wiłkomirskiego wspominali również  prof. Andrzej Orkisz z Akademii Muzycznej w Warszawie oraz prof. Wiesława Anczykowska z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przypomnieliśmy także wypowiedzi prof. Kazimierza Wiłkomirskiego, zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadziła: Anna Skulska

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Czytaj także

Chopinowskie nagrania Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 12:22
Oprócz muzyki w wykonaniu jednego z ojców polskiej niepodległości słuchaliśmy też jego publicznej wypowiedzi ze stycznia 1941 roku.
rozwiń zwiń