"Nelson Freire wytwarzał wokół siebie niesamowitą aurę"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 23:00
- To był artysta o niezwykłej harmonii. Harmonii tyleż muzycznej, co po prostu ludzkiej. On potrafił być pełen czułości, pełen niezwykłego światła, które udzielało się natychmiast w jego obecności - wspominał zmarłego w poniedziałek (1.11) brazylijskiego pianistę Nelsona Freire Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
Nelson Freire. juror XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, 19.10.2010 r.
Nelson Freire. juror XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, 19.10.2010 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

brahms freire 1200.jpg
Nelson Freire nie żyje. Wybitny pianista zmarł w wieku 77 lat

Nelson Freire - jeden z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu - podczas swojej długoletniej kariery koncertował na całym świecie, występując pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Pierre Boulez, Riccardo Chailly, David Zinman, Kurt Masur, Charles Dutoit, André Previn, Valery Gergiev, Seiji Ozawa, Lorin Maazel i sir Colin Davis, współpracując z najsłynniejszymi orkiestrami, m.in. z filharmonikami berlińskimi, londyńskimi i izraelskimi czy orkiestrą lipskiego Gewandhausu i Concertgebouw w Amsterdamie.

Kilkakrotnie przyjmował zaproszenie NIFC do udziału w Festiwalu "Chopin i jego Europa", a także zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego. Artysta pozostawił ogromny dorobek fonograficzny, w tym nagrania nagrodzone m.in. Gramophone Classical Music Award, Grand Prix du Disque, Edison Music Award, Diapason d'Or, Victoire d'honneur czy Latin Grammy Award.


Posłuchaj
57:36 2021_11_01 22_05_02_PR2_Fortepianisci.mp3 Wspominaliśmy wielkiego pianistę Nelsona Freire (Fortepianiści/Dwójka) 

Jeszcze niedawno mieliśmy nadzieję, że Nelson Freire powróci do Warszawy, by zasiąść w jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jednak w związku ze złym stanem zdrowia pianista nie wziął udziału w pracach jury. Krótko po tej informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przekazał, że blisko związana z Nelsonem Freire Martha Argerich zdecydowała się być przy przyjacielu i również zrezygnować z podróży do Warszawy.​

Nelson Freire zmarł 1 listopada. Miał 77 lat. Wybitnemu artyście w całości poświęcona była poniedziałkowa audycja "Fortepianiści".


***

Tytuł audycji: Fortepianiści

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Stanisław Leszczyński (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa")

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 22.00