Trwa Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:00
XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego) kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Zapraszamy na koncerty!
Audio
  • Apollon Musagète gra Lutosławskiego - relacja Ewy Szczecińskiej (Wybieram Dwójkę)
Witold Lutosławski, Warszawa 1978 r. XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Witold Lutosławski, Warszawa 1978 r. XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Festiwal Łańcuch, organizowany od 2004 roku, tradycyjnie łączy dzieła swojego patrona z utworami inspirowanymi dorobkiem mistrza. Wszystko w interpretacjach artystów ze światowej czołówki sztuki wykonawczej.

Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim. Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego o tegorocznym festiwalu

W tym roku do tego grona dołączył znakomity Kwartet Apollon Musagète, laureat tegorocznego Paszportu "Polityki". Warto pamiętać, że zespół został wcześniej laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium (2008) oraz stypendystą programu BBC New Generation Artists i jest zaliczany do najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. Koncertuje w największych salach koncertowych, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Herkuleessaal oraz Gasteig w Monachium, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Istotne miejsce w karierze artystycznej Kwartetu zajmuje promocja polskich dzieł muzyki kameralnej, zarówno współczesnej, jak i klasycznej XX-wiecznej. Instrumentaliści Apollon Musagète Quartett należą do prawdziwych wirtuozów i, mimo że każdy jest indywidualistą, wspólnie tworzą jednomyślny muzyczny organizm.

Rewelacją okazał się zeszłoroczny album "Multitude" z kwartetami Góreckiego, Pendereckiego i Lutosławskiego oraz - inspirowaną tym ostatnim - autorską kompozycją członków zespołu. Te dwa dzieła muzycy Apollon Musagète uzupełnią na potrzeby Łańcucha XI utworami pary światowej klasy kompozytorów, stanowiącymi hołd dla polskiego mistrza.

Apollon Musagète i nieskończony kwartet Lutosławskiego

Na XI Łańcuchu usłyszymy także m.in. Lutosławski Piano Duo, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Polską Orkiestrę Radiową pod dyrekcją Renato Rivolty i Narodową Orkiestrę Symfonicznę Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.

Wyróżnionym wątkiem tegorocznego programu jest twórczość Andrzeja Panufnika, którego setna rocznica urodzin przypada za kilka miesięcy i który współpracował oraz pozostawał w bliskich relacjach z Lutosławskim w młodzieńczym "okresie burzy i naporu”, najsilniej w latach niemieckiej okupacji.

Oryginalnym dodatkiem do cyklu koncertów są imprezy towarzyszące: wieczór nowych choreografii do muzyki Lutosławskiego "Ogniwa", przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie, oraz bajka dla dzieci "Pan Lutosławski", powstała z inicjatywy Fundacji Zygmunta Noskowskiego. Tradycyjnie "Łańcuchowi” towarzyszy adresowany do dzieci "Łańcuszek”; ponadto po raz drugi koncerty poprzedzone zostaną mistrzowskimi kursami wykonawczymi w Radziejowicach.

Dwójka transmitować będzie także koncerty Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w Zamku Królewskim (7 lutego) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha (9 lutego).

mm/bch

/


Czytaj także

Apollon Musagète Quartett: w każdym muzyku drzemie kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 15:04
- Wiele osób boi się improwizować i komponować, ludzie wolą być odtwórcami, myśmy chcieli od tego odejść - mówili w Dwójce muzycy jednego z najciekawszych polskich zespołów kameralnych. O swojej kompozycji, nowej płycie i współpracy z Tori Amos opowiadali w rozmowie z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apollon Musagète Quartett i Marcin Masecki wyróżnieni Paszportami "Polityki"!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 22:00
Znani z anteny Dwójki znakomici artyści - kwartet smyczkowy, którego kompozycji z płyty "Multitude" wysłuchaliśmy podczas czerwcowego koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, oraz ceniony pianista i kompozytor - zdobyli Paszporty "Polityki" w kategoriach: muzyka poważna i muzyka popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydawnictwo "Lutosławski/świat”. Muzyczne skarby z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 20:48
5 płyt niepublikowanych dotąd nagrań Witolda Lutosławskiego oraz DVD z dwoma filmami z muzyką kompozytora zawiera box płytowy "Lutosławski/świat".
rozwiń zwiń