X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Panufnik i Lutosławski – szkic do wspólnego portretu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:00
- Lutosławski to ktoś, komu udało się stworzyć bardzo osobisty styl. Takiego piętna osobowości nie widać w muzyce Panufnika – porównywał w Dwójce Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Audio
  • Alexander Liebreich o Witoldzie Lutosławskim i Andrzeju Panufniku (Filharmonia Dwójki)
Andrzej Panufnik
Andrzej PanufnikFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

- To, co ich łączyło, to myślenie strukturami, nieobce również innym kompozytorom – mówił na chwilę przed finałowym koncertem festiwalu "Łańcuch XI" (9 lutego 2014) dyrygent Alexander Liebreich. Zestawienie w programie tego wstępu kompozycji dwóch muzycznych przyjaciół - Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panfunika - stało się przyczynkiem do rozmowy o ich artystycznych różnicach i podobieństwach.
Zdaniem Liebreicha znakiem rozpoznawczym Panufnika jest indywidualne podejście do każdej kompozycji. - Poszczególne jego utwory są ściśle związane z konkretnymi ideami. Panufnik podkreślał tylko niektóre aspekty języka muzycznego. Skupiał się na sposobie gry, wibracji – opisywał rozmówca Barbary Schabowskiej.
Zapraszamy do serwisu specjalnego Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>
Obaj kompozytorzy tworzyli w oparciu o wyraźne struktury. Te u Lutosławskiego przybierały charakter bardziej skomplikowany i symfoniczny. – Pomysły u Lutosławskiego rozwijają się z jednego w drugi. Te przejścia są bardzo logicznie pomyślane. Przeprowadzone krok po kroku. U Panufnika struktura symfoniczna ogranicza się do kilku taktów czy też motywów, które za chwilę się zmienią.  Dlatego nie zaliczyłbym jego muzyki do nurtu symfonicznego zapoczątkowanego przez Beethovena – porównywał Alexander Liebreich.
Dyrektor Artystyczny NOSPR zwracał uwagę, że w pewnym okresie Panufnik był kompozytorem bardziej popularnym niż Lutosławski - czy dziś ma on szansę dołączyć do pocztu największych kompozytorów XX wieku? O tym w nagraniu audycji.
bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renato Rivolta: radiowa orkiestra powiedziała mi, jak grać Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:00
- Andrzej Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Witolda Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za europejskimi tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na kolejny koncert festiwalu "Łańcuch XI".
rozwiń zwiń