Renato Rivolta: radiowa orkiestra powiedziała mi, jak grać Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:00
- Andrzej Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Witolda Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za europejskimi tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na kolejny koncert festiwalu "Łańcuch XI".
Audio
  • Renato Rivolta o występie na Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI (Poranek Dwójki)
Polska Orkiestra Radiowa wykona dwa mało znane polskie dzieła z początku XIX wieku
Polska Orkiestra Radiowa wykona dwa mało znane polskie dzieła z początku XIX wiekuFoto: Polskie Radio

8 lutego o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia mi. Witolda Lutosławskiego zabrzmią między innymi dzieła patrona sali oraz Andrzeja Panufnika.

Festiwal Łańcuch XI w Polskim Radiu>>>

Ci dwaj kompozytorzy współpracowali ze sobą oraz pozostawali w bliskich relacjach w młodzieńczym "okresie burzy i naporu”, najsilniej zaś w latach niemieckiej okupacji. Tak naprawdę rozdzieliła ich dopiero emigracja Andrzeja Panufnika do Wielkiej Brytanii w 1954 roku, w wyniku której stał się on w PRL persona non grata na ponad 20 lat.

- Choć rozwój artystyczny Panufnika i Lutosławskiego poszedł w różnych kierunkach, w pewnym sensie są oni do siebie bardzo podobni - podkreśla Renato Rivolta, który w sobotę poprowadzi Polską Orkiestrę Radiową. Okazuje się, że włoski dyrygent miał już okazję dyrygować utworami dwóch polskich kompozytorów, nie tylko w ich ojczyźnie. - Lutosławski znany jest na całym świecie, Panufnik raczej w Wielkiej Brytanii, mniej na południu Europy - opowiadał dyrygent w Dwójce. - Ale bardzo polubiłem jego muzykę. Na przykład "Uwerturę tragiczną”, w której kompozytor z bardzo skromnego, wręcz ubogiego materiału zbudował interesującą symfoniczną formę... - dodał. Z kolei pracując nad "Polonią", włoski muzyk zdał się na opinie członków Polskiej Orkiestry Radiowej, lepiej rozumiejących rytmy oraz melodykę naszej muzyki tradycyjnej.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>

Z Renato Rivoltą rozmawiał w "Poranku Dwójki" Dawid Dziedziczak.

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włodzimierz Sokorski: takiego kompozytora należałoby wrzucić pod tramwaj

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 23:00
Tak "minister socrealizmu" skomentował w 1949 roku I Symfonię Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń