Koncert na 35-lecie Kwartetu Śląskiego. Oglądaj transmisję!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 08:28
Jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych świętuje dziś swój jubileusz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zapraszamy do słuchania transmisji w Dwójce oraz oglądania przekazu wideo na naszej stronie.
Kwartet Śląski
Kwartet ŚląskiFoto: mat. promocyjne/Magdalena Jodłowska/MAYO

Zespół powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar Kwartetu obejmuje ponad 400 pozycji literatury kameralnej, z czego około 300 to utwory powstałe w XX wieku. Artyści dokonali około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów - część z nich jest im dedykowana.

Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. W czasie 35-letniej działalności zespół występował na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał licznych nagrań płytowych, z których wiele zostało wyróżnionych nagrodami; zarejestrował m.in. po raz pierwszy na świecie komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana.

>>>Kwartet Śląski w "Five o'clock". Zobacz wideo!<<<

Od 1993 roku zespół jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście”, do udziału w którym zaprasza najwybitniejszych solistów i wiodące zespoły. Jedenaście edycji imprezy odbyło się w Pałacu w Rybnej, a od roku 2004 festiwal gości w Polskim Radiu Katowice.

W dowód uznania zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 1998 roku odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury”, w 1999 zaś - Złoty Krzyż Zasługi. W 2004 roku Kwartet wyróżniony został Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2008 - Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis”.

Do udziału w niedzielnym koncercie jubilaci zaprosili znakomitego polskiego pianistę - Wojciecha Świtałę. Wspólnie artyści wykonają Kwintet fortepianowy f-moll Cesara Francka. W programie koncertu znajdą się także kwartety smyczkowe Claude’a Debussy’ego i Andrzeja Panufnika.

Bilety na koncert jubileuszowy Kwartetu Śląskiego do nabycia w sklepie Polskiego Radia >>>

Transmisję na antenie Dwójki poprowadzą Agata Kwiecińska i Marek Zwyrzykowski. W przerwie koncertu z członkami Kwartetu Śląskiego porozmawia Ewa Niewiadomska.

Audycja powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Program:

Claude Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op. 10

Andrzej Panufnik II Kwartet smyczkowy 'Messages '

César Franck Kwintet fortepianowy f-moll

Wyk. Kwartet Śląski, Wojciech Świtała - fortepian

16 lutego (niedziela), godz. 19.00 - 21.45

mm/mc

Kwartet
Kwartet Śląski w "Five o'clock". Fot. Grzegorz Śledź/PR2


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apollon Musagète i nieskończony kwartet Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:18
– Komponując ten utwór, Lutosławski przewidział nieskończoną ilość wersji. Podczas występów za każdym razem gramy jego kwartet trochę inaczej – mówili w Dwójce, w przerwie inauguracyjnego koncertu Festiwalu Łańcuch XI, członkowie zespołu Apollon Musagète.
rozwiń zwiń