Kwartet Śląski na Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
Trzy polskie prapremiery, jedna światowa oraz spotkanie z należącą do światowej czołówki kameralną grupą wokalną Neue Vocalsolisten - oto bilans występu Ślązaków na ostatniej edycji wrześniowego festiwalu. Retransmisja już dziś wieczorem.
Kwartet Śląski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Kwartet Śląski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar Kwartetu obejmuje ponad 400 pozycji literatury kameralnej, z czego około 300 to utwory powstałe w XX wieku. Artyści dokonali około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów - część z nich jest im dedykowana.

>>>Koncert na 35-lecie Kwartetu Śląskiego. Zobacz nagranie koncertu jubieluszowego<<<
Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. W czasie 35-letniej działalności zespół występował na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał licznych nagrań płytowych, z których wiele zostało wyróżnionych nagrodami; zarejestrował m.in. po raz pierwszy na świecie komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana.

Na retransmisję z Warszawskiej Jesieni zaprasza Ewa Szczecińska.

Warszawska Jesień (25.09.2013 r., sala kameralna Filharmonii Narodowej)

Andris Dzenītis Trataka. Point noir
Sławomir Wojciechowski Blind Spot
Lucia Ronchetti Hombre de mucha gravedad
Rebecca Saunders Fletch

wyk. Neue Vocalsolisten, Kwartet Śląski

27 lutego (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

Czytaj także

Jak dawna jest muzyka współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:00
Według krytyków muzycznych, którzy w studiu Dwójki posumowali "Warszawską Jesień", jednym z najważniejszych nurtów tegorocznego festiwalu był ten "historyczny". Czy to dobrze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak minęła Warszawska Jesień?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:00
W "Bitej godzinie" krytycy muzyczni młodego pokolenia - Monika Pasiecznik, Krzysztof Marciniak i Jan Topolski - opowiadali o swoich zachwytach i rozczarowaniach związanych z festiwalem Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert na 35-lecie Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:00
– Mówi się, że w kwartecie pierwszych 25 lat jest najtrudniejsze, a potem zaczyna się odczuwać przyjemność z grania w zespole – mówili w Dwójce członkowie Kwartetu Śląskiego, który wystąpił na jubileuszowym koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń