Psalmy hebrajskie i canzony Salomona Rossiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 09:00
W środowej "Filharmonii Dwójki” zapraszamy na koncert zespołu Ars Cantus zarejestrowany podczas ubiegłorocznego Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
Żyd pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Po ostatnich zamachach terrorystycznych we Francji i Belgii z Izraela pojawiły się wezwania, by europejscy Żydzi emigrowali do tego państwa
Żyd pod "Ścianą Płaczu" w Jerozolimie. Po ostatnich zamachach terrorystycznych we Francji i Belgii z Izraela pojawiły się wezwania, by europejscy Żydzi emigrowali do tego państwaFoto: Brian Jeffery Beggerly/Qikipedia/Creative Commons 2.0

Podczas koncertu usłyszmy psalmy hebrajskie i canzony instrumentalne Salomona Rossiego, kompozytora na dworze w Mantui, jednego  z najświetniejszych przedstawicieli muzyki instrumentalnej w XVII wieku.
Jego utwory wykona zespół Ars Cantus, który powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego.
Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza, (pieśni średniowieczne z rękopisu Carmina Burana, dramaty liturgiczne Ludi Sancti Nicolai) do wczesnego baroku ("Salomone Rossi – muzyka dworu i synagogi”). Istotną część repertuaru Ars Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku, często prezentowane słuchaczom po raz pierwszy od stuleci ("Uczta na Ratuszu” – utwory z wrocławskich i śląskich druków muzycznych z wieków XVI i XVII, "Serena mente jubilo” – utwory z XIV i XV-wiecznych rękopisów z Wrocławia, Żagania i Zielonej Góry).

Na retransmisję występu Ars Cantus zaprasza Magdalena Łoś.
12 marca (środa) godz. 19:30-21.30

pp/bch

Zobacz więcej na temat: barok koncert MUZYKA
Czytaj także

Koncert Bacha najlepszy w wykonaniu Rachel Brown

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 10:00
300 lat temu, 8 marca 1714 roku urodził się w Weimarze Carl Philipp Emanuel Bach, drugi z synów Jana Sebastiana Bacha i jego pierwszej żony Marii Barbary, zwany Bachem "berlińskim" lub "hamburskim". Z tej okazji wybraliśmy najlepsze nagranie jego "Koncertu d-moll" na flet i smyczki Wq 22.
rozwiń zwiń