Panufnik i kuchnia polska

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 10:00
W czwartkowy wieczór – kolejna audycja z cyklu "W poszukiwaniu harmonii – dzieła Andrzeja Panufnika". W tajemnice twórczości kompozytora, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w roku 2014, wprowadza Państwa Marek Zwyrzykowski.
Mazowsze
MazowszeFoto: flickr/Michał Sacharewicz

Andrzej Panufnik - wielki kompozytor, emigrant, autor muzyki mocno związanej z ojczystym krajem, z naszą trudną, dramatyczną często historią, także najnowszą. Urodził się w roku 1914 w Warszawie, zmarł w 1991 w Twickenham w Anglii. Pośmiertnie odznaczony został orderem Polonia Restituta.

W 1954 roku, mimo wysokiej pozycji zajmowanej w odradzającym się życiu muzycznym, wyjechał z Polski, skazując się w ten sposób na trwający do 1977 roku zakaz wykonywania jego utworów w kraju, a także wymieniania nazwiska w oficjalnej prasie i publikacjach naukowych. W 1990 roku złożył triumfalną, jedyną od momentu opuszczenia kraju wizytę w ojczyźnie. Podczas Warszawskiej Jesieni wykonano wówczas 11 jego utworów. Trzy dalsze zabrzmiały w Piwnicy Wandy Warskiej.

Historia oraz muzyczna i duchowa tradycja Polski powracała jednak w jego twórczości nieustannie - w oberkowych rytmach finału Koncertu skrzypcowego, ludowych melodiach mazowieckich w "Hommage à Chopin" czy archaicznych cytatach wplecionych w tkankę "Tryptyku Jageilollońskiego". Tytuł skomponowanego już w Wielkiej Brytanii "Epitafium Katyńskiego" mówi sam za siebie...

Napisałem "Epitafium katyńskie", aby wyrazić mój smutek, wynikający z faktu, że demokratyczne kraje Zachodu pozwoliły popaść w zapomnienie tej zbrodni. Dlatego dedykowałem swój utwór pamięci 15 tysięcy polskich patriotów, którzy zostali zgładzeni tylko dlatego, że chcieli bronić swojej ojczyzny.

(Andrzej Panufnik)

Program:

Hommage á Chopin na flet i orkiestrę smyczkową
Wyk. Łukasz Długosz, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

***

Tryptyk jagielloński na orkiestrę smyczkową.
Wyk. Orkiestra Kameralna PR Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal

***

Epitafium katyńskie na orkiestrę
Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

***

Universal Prayer (Modlitwa powszechna) – kantata na sopran, alt, tenor, bas, 3 harfy, organy i chór mieszany do tekstu Alexandra Pope’a

Wyk. April Cantelo - sopran, Helen Watts - kontralt, John Mitchinson - tenor, Roger Stalman - bas, David  Watkins, Maria Kochańska, Tina Bonifacio - harfy, Nicolas Kynaston - organy, The Louis Halsey Singers, dyr. Leopold Stokowski

***

Koncert skrzypcowy

Wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Orkiestra Kameralna PR Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal

5 czerwca (czwartek), godz. 19.00-21.30

mm/jp

Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń