Młodzieńcza symfonia twórcy "Carmen"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:00
Georges Bizet znany jest dziś przede wszystkim ze swojej wspaniałej opery. Nie jest to jednak jedyne jego dzieło godne uwagi.
Młodzieńcza symfonia twórcy Carmen
Foto: sxc.hu

Francuski kompozytor epoki romantyzmu Georges Bizet urodził się 25 października 1838 roku. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego, jego matka była pianistką, a ojciec kompozytorem i nauczycielem śpiewu. Studiował w konserwatorium paryskim grę na fortepianie i organach, nauki w zakresie kompozycji pobierał u mistrza opery J. F. Halévy’ego.
Nazwisko Georges’a Bizeta rozsławiła na całym świecie opera "Carmen” (1872). Niestety była to już sława pośmiertna. Kompozytor zmarł nie doczekawszy się sukcesów, jakie ta opera zaczęła odnosić na scenach świata.
Podobny los spotkał i inne jego dzieło, dziś bardzo docenianą Symfonię C-dur, która, choć jest przez część krytyków i ekspertów uważana za dzieło młodzieńcze, a przez to niedojrzałe, to zyskała sobie uznanie melomanów swoją ekspresyjnością, melodyką i znalazła się w stałym repertuarze największych dyrygentów. Co ciekawe, choć powstała w 1855 roku, przez osiemdziesiąt lat, aż do 1935 roku, czekała na swoją sceniczną premierę! Napisana przez 17-letniego Bizeta znajduje się pod dużym wpływem dzieł Gounoda, Schuberta i Mozarta. Za swojego życia francuski kompozytor nie dbał o jej promocję, można powiedzieć, że o niej zapomniał i co najwyżej korzystał z pewnych jej części przy tworzeniu swoich późniejszych dzieł. Po tym, gdy została odkryta już w XX wieku dla świata, została uznana za udane dzieło i jest dziś stawiana na równi z innym docenianym utworem– uwerturą do "Snu Nocy Letniej” Mendelssohna, którą ten napisał mając tyle samo lat co Bizet.
Program:
Charles Gounod Uwertura do opery Lekarz mimo woli; Charles Alkan “Preludium op. 66/4”; “Koncert na fortepian pedałowy”; Léon Boëllmann Fantasie “Dialogue na organy i orkiestrę”; Georges Bizet “Symfonia C-dur”
Wyk. Aalborg Symphony Orchestra, Roberto Prosseda - fortepian pedałowy, Erling A. Thomsen - organy, dyrygent Oleg Caetani

Na retransmisję zaprasza Klaudia Baranowska.

18 września (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o godz. 19.00
pp/mc

Zobacz więcej na temat: Georges Bizet muzyka klasyczna
Czytaj także

"Carmen", czyli świat namiętności i zdrady

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:12
Dzieło Georgesa Bizeta należy do najpopularniejszych utworów operowych, cieszących się uznaniem widzów na całym świecie. 24 maja o godz. 19:00 premierę "Carmen" do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
rozwiń zwiń