"Carmen", czyli świat namiętności i zdrady

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:12
Dzieło Georgesa Bizeta należy do najpopularniejszych utworów operowych, cieszących się uznaniem widzów na całym świecie. 24 maja o godz. 19:00 premierę "Carmen" do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Georges Bizet - Carmen
Georges Bizet - "Carmen"Foto: materiały prasowe

Wybitne dzieło francuskiego kompozytora opowiada  historię namiętnych uczuć, w ich rozpiętości od gwałtownej miłości, przez zazdrość, po nienawiść, które splotły ze sobą Carmen - piękną robotnicę z fabryki cygar, żołnierza Don José i torreadora Escamillo.
Niezapomniana jest również muzyka o kunsztownej i eleganckiej fakturze, doskonale znana nie tylko melomanom. W słynnej habanerze „L'amour est un oiseaux rebelie” wolna jak ptak Carmen zapewnia o wierze w miłość, której nie krępują żadne przysięgi czy zobowiązania wierności. A któż  nie nuci sobie czasem motywu muzycznego, który towarzyszy torreadorom?

Georges Bizet doskonale połączył te składniki, tworząc dzieło pełne napięć, zachwycające egzotycznym obrazem, tajemniczej - a przecież nie aż tak dla Francuza odległej - Hiszpanii.
Co ciekawe, "Carmen" spotkała się początkowo z chłodnym przyjęciem publiczności, z uwagi na kontrowersyjny temat. Dziś, słuchając jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki, bardzo trudno w to uwierzyć.

Najnowszą wersję dzieła na scenie Teatru Wielkiego stworzy Denis Krief - urodzony w Tunezji, a wykształcony muzycznie we Francji reżyser operowy, związany obecnie z Włochami, gdzie mieszka. Przez tamtejszą prasę wielokrotnie był uznawany za „reżyserA roku”. Jest on artystą wszechstronnym - łączy wysoką wrażliwość muzyczną i teatralną z dogłębną znajomością repertuaru, od klasycznego po współczesny. Każde jego przedstawienie wzbudza duże zainteresowanie krytyki.

Próba
Próba "Carmen" /materiały promocyjne

Za stronę muzyczną spektaklu odpowiedzialny będzie natomiast Bassem Akiki, libański reżyser młodego pokolenia. W Teatrze Wielkim w Poznaniu poprowadził światową prapremierę opery „Slow Man” N. Lensa i J.M. Coetzeego podczas Malta Festival 2012. W 2013 roku zadebiutował Teatrze Wielkim-Operze Narodowej dyrygując spektaklem "Nabucco" Verdiego; tego samego roku dyrygował też na tej scenie przedstawieniami „Jolanta” Piotra Czajkowskiego o „Zamek Księcia Sinobrodego” Beli Bartóka. W przyszłym sezonie Bassem Akiki będzie miał swój debiut na scenie La Monnaie w Brukseli.
W obsadzie poznańskiej realizacji „Carmen” w roli tytułowej wystąpi Małgorzata Pańko i Helena Zubanovich, w roli Don José – Tomasz Kuk i Piotr Friebe, a jako Escamillo – Mariusz Godlewski i Jaromir Trafankowski. Towarzyszyć im będą soliści i chór Teatru Wielkiego.

pp/mm

Czytaj także

Artur Ruciński: śpiewak musi być cierpliwy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 17:00
- Dopiero od 5 lat mój głos brzmi tak, jak chciałem. Męskie głosy dojrzewają powoli. Dlatego to ważne, by na wczesnym etapie dobrze dobierać role - podkreślał w Dwójce baryton Artur Ruciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Zaucha i Marek Grechuta. Ich piosenki zabrzmią w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:20
"Serca bicie" to tytuł festiwalu, który odbywa się w Bydgoszczy, poświęconego pamięci zmarłego tragicznie Andrzeja Zauchy. Podczas koncertu galowego będzie można usłyszeć również piosenki Marka Grechuty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Jakubowski Trio: cierpliwi i uparci

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o płycie "Patient and Stubborn" tria Marka Jakubowskiego. Drugi album zespołu - po świetnie przyjętym przez melomanów i krytykę "My Own..." - ukazał się właśnie w wydawnictwie RecArt. Warto sprawdzić, jak zmienia się ich muzyka.
rozwiń zwiń