Romantyczne metamorfozy na Kwartesencji. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:00
Dzieła Johannesa Brahmsa i Richarda Straussa zabrzmią na pierwszym koncercie 10. Kwartesencji. A do "Royalsów" dołączy trzech mistrzów smyczka.
Royal String Quartet. Na kolejnych płytach dla brytyjskiej wytwórni zespół promuje polskich kompozytorów XX i XXI stulecia.
Royal String Quartet. Na kolejnych płytach dla brytyjskiej wytwórni zespół promuje polskich kompozytorów XX i XXI stulecia.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W muzyce progresja oznacza przesunięcie tej samej struktury. Kojarzy się ze zmianą, jednak nie musi oznaczać postępu. W tej postaci bliższa jest konserwatyście Johannesowi Brahmsowi – a jednak właśnie w jego kwartetach guru dwudziestowiecznej awangardy Arnold Schoenberg odnalazł zalążki nadchodzącej rewolucji. Jeden z tych utworów Royal String Quartet przypomni w ramach Kwartesencji 14 listopada. "Metamorfozy" (= przemiany) – to tytuł kompozycji Ryszarda Straussa, którą Royal String Quartet wykonał niedawno na najsłynniejszym festiwalu muzyki klasycznej, londyńskich BBC Proms. W koncercie wzięli też udział: Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcin Zdunik i Tomasz Januchta, czyli czołówka młodych polskich muzyków. W tym samym składzie wykonają oni "Metamorfozy" podczas pierwszego wieczoru Kwartesencji.

(materiały promocyjne)

Program:

Johannes Brahms Kwartet smyczkowy a-moll op. 51 nr 2

Richard Strauss Metamorfozy w wersji na septet (oprac. R. Leopold)

Wyk. Royal String Quartet, Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Tomasz Januchta – kontrabas

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (14.11) w godzinach 19.00-22.30. Program poprowadzą Małgorzata Pęcińska i Klaudia Baranowska.

Dwójka transmistować będzie także niedzielny (16.11) koncert Kwartesencji>>>

mm/mc

Czytaj także

"Five o’clock" - zobacz wideo z pierwszej audycji z udziałem Royal String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 07:07
Gośćmi audycji inaugurującej nowy cykl Dwójki byli muzycy Royal String Quartet - wielokrotnie nagradzanego, popularnego nie tylko w Polsce kwartetu smyczkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. Kwartesencja na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 17:00
Po raz dziesiąty Royal String Quartet zaprasza na autorski festiwal. Tym razem temat Kwartesencji to "progresja". Pierwsza transmisja w Dwójce już w najbliższy piątek!
rozwiń zwiń