Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 15:00
Leonidas Kavakos dołączył do Berlińskich Filharmoników w Koncercie skrzypcowym fińskiego klasyka, któremu poświęcony był cały styczniowy wieczór.
Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa w Berlinie
Foto: Huskyherz, domena publiczna (pixabay.com)

Akordy, flażolety, pasaże - Sibelius nie omieszkał umieścić w partii solowej żadnej znanej wówczas technicznej sztuczki. Prawykonanie utworu skończyło się zresztą klapą, po części ze względu na nie do końca przemyślaną formę, po części zaś ze względu na wykonawcę partii solowej, który nie podołał jej wymaganiom. Kompozytor dokonał więc daleko idącej rewizji tekstu i w takiej postaci Koncert wykonywany jest do dziś.

Utwór ten jest bardzo popularny, zarówno wśród skrzypków, pragnących pokazać cały swój arsenał, jak i wśród słuchaczy, pomimo dominującego w Koncercie mrocznego i chłodnego klimatu - nawet humor Sibeliusa przypomina bowiem raczej sardoniczny śmiech niż beztroski żart...

***

Program:

Jean Sibelius III Symfonia C-dur op. 52,Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, IV Symfonia a-moll op. 63,

Wyk. Leonidas Kavakos - skrzypce, Filharmonicy Berlińscy, dyr. Sir Simon Rattl

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (17.04) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzi Róża Światczyńska.

mm/jp

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:50
- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Andrzej Kulka: współczuję swoim studentom...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:46
- Chętnych do grania jest coraz więcej, a miejsc do grania coraz mniej - ubolewał gość audycji "Five o'clock" nad losem swoich studentów. Znakomity skrzypek wspominał też swoje początki oraz opowiadał o życiu w "muzycznej" rodzinie.
rozwiń zwiń