REKLAMA

Antoni Wit i orkiestra w globalnej wiosce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 12:00
- Kilkadziesiąt lat temu można było z nagrania rozpoznać czy słuchamy zespołu rosyjskiego, amerykańskiego, czy włoskiego. Dziś jest to niemożliwe - mówił wybitny dyrygent.
Audio
Antoni Wit dyrygował ponad dwustoma orkiestrami na całym świecie
Antoni Wit dyrygował ponad dwustoma orkiestrami na całym świecieFoto: pixabay (domena publiczna)

- Skład orkiestr stał się o wiele bardziej międzynarodowy, więc ów lokalny charakter musiał zaniknąć. Choć najlepsze zespoły dbają o zachowanie własnych tradycji - wyjaśnił Antoni Wit.

Ogromne znaczenie dla specyfiki brzmienia miała kiedyś także trwająca dekadami współpraca orkiestr z dyrygentami: George’a Szella z zespołem z Cleveland czy Karajana z Berlińczykami. - Wykonując z Orkiestrą Filharmonii Narodowej utwory, które gruntownie przerobiła ona z Witoldem Rowickim, wyczuwałem silne, pozytywne ślady tego znakomitego dyrygenta - zwrócił uwagę Antoni Wit.

Globalizacja przyniosła jednak też pozytywne efekty. Muzycy stali się lepiej wykształceni i przygotowani do prób, w czym niemała jest zasługa... związków zawodowych.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Antoni Wit

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 20.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/pj

Czytaj także

70. rocznica urodzin Antoniego Wita. Niezwykły autoportret

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:00
Między innymi o swoich mistrzach opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" znakomity dyrygent, wieloletni dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który kończy w piątek, 7 lutego, 70 lat.
rozwiń zwiń