Tematy Bowiego w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:00
4 Symfonia "Heroes" Philipa Glassa, inspirowana płytą Davida Bowiego pod tym samym tytułem, trafiła do programu koncertu POR.
Fani oddają hołd pamięć Davida Bowiego pod przedstawiającym go muralem w Brixton
Fani oddają hołd pamięć Davida Bowiego pod przedstawiającym go muralem w BrixtonFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Bilety na koncert do nabycia w sklepie Polskiego Radia>>>

Tak swoją kompozycję skomentował popularny minimalista:

Symfonia "Heroes" ("Bohaterowie"), tak jak 1 Symfonia "Low" sprzed kilku lat, inspirowana jest utworami Davida Bowie i Briana Eno. W serii odkrywczych nagrań z lat 70., David i Brian połączyli wpływy muzyki świata, eksperymentalnej awangardy i rock and rolla, a tym samym na nowo zdefiniowali przyszłość muzyki popularnej. Wpływ tych utworów na muzykę naszych czasów zagwarantował im rangę nowej "klasyki". Podobnie jak kompozytorzy w przeszłości przekształcali muzykę w taki sposób, by tworzyć nowe trendy, utwory Bowie'go i Eno stały się inspiracją i punktem wyjścia mojej Symfonii.

Program:

George Gershwin Uwertura kubańska

Maciej Małecki Koncert jazzowy na fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)

Philip Glass IV Symfonia "Heroes"

Wyk. Krzysztof Dys - fortepian, Paweł Pańta - kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja; Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza

***

Transmisja koncertu w audycji "Filharmonia Dwójki" - w niedzielę (6.03) w godz. 19.00-21.30. Program poprowadzi Joanna Grotkowska.

mm/mc

Czytaj także

David Bowie. Pożegnanie mistrza wszechsztuk

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:00
- Był w pełni świadomym twórcą muzycznym i świetnym aktorem. Ale interesował się też modą, choreografią, kabaretem, studiował sztukę mimu - mówił o zmarłym Davidzie Bowiem Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie - stały punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 15:07
"Nokturn" poświęciliśmy zmarłemu artyście. Był on przewodnikiem po muzyce II połowy XX wieku. Jedynym i bardzo subiektywnym.
rozwiń zwiń