X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kwartet Jastrzębskiego i Jazz-Band Młynarski Masecki. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 14:43
W Międzynarodowym Dniu Jazzu mamy dla Państwa aż dwa koncerty. Na scenie Studia im. W. Lutosławskiego zabrzmi jazz na akordeon i zapomniane utwory swingowe z przedwojennej Polski.
Jan Emil Młynarski
Jan Emil MłynarskiFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Marcin Masecki 1200.jpg
Jak używać jazzu? Masecki i Młynarski tanecznie

W Międzynarodowym Dniu Jazzu, już po rozgrzewce z Mitchami i Milianem, zapraszamy na dansing. Nie zamierzamy owijać w bawełnę: będzie tanecznie, rozrywkowo i swingowo. Kim jest Jerzy Jastrzębski? Najkrócej: warszawskim akordeonistą dansingowym. Miał być pianistą, ale jako nastolatek zakochał się w akordeonie i bardzo szybko rozpoczął karierę, grając w "Spatifie", "Melodii" i "Adrii" (kto nie wie, co to za miejsca, proszę zapytać rodziców i dziadków), a w szczególności w słynnym lokalu "Stolica". Grywał z przedwojennymi muzykami rewiowymi, ucząc się od nich kunsztu muzyka rozrywkowego. W latach 70. odbył tournée po USA, towarzysząc na scenie Hance Bielickiej. Muzyk z ogromnym repertuarem, wirtuoz pełną gębą, interpretator szlagierów jazzowych, tang i piosenek warszawskiej ulicy. Sam uważa się za muzyka jazzowego. Nie tylko on – my też! Ostatnio występuje i nagrywa z Warszawskim Combo Tanecznym. W sześćdziesięcioletniej karierze zakłada właśnie swój pierwszy autorski kwartet jazzowy. I zadebiutuje u nas. Historyczny moment. Czapki z głów!

Skład:
Jerzy Jastrzębski - akordeon
Marcin Masecki - pianino
Piotr Domagalski - kontrabas
Jan Emil Młynarski - perkusja

Po przerwie - na napoje gazowane - dansingu ciąg dalszy. Znacie ich świetnie, ale nie w takim zestawie. Jazz-Band Młynarski Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy - Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold - zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych, takich jak "Columbia" czy "Syrena Record". W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła ich życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres prosperity młodego polskiego show biznesu. Ale nie bezpowrotnie!

Dwaj dżentelmeni - Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski - powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze „Jazz-Bandu” znalazły się, w większości nieznane, utwory swingowe. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego - oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

Młodzi muzycy rekompensują niejako stracone szanse pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowego oddechu, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

"Jazz-Band" właśnie wyszedł ze studia, gdzie nagrał swą pierwszą płytę. Jej zawartość znają tylko wtajemniczeni. Teraz, po raz pierwszy, usłyszy ją cała Polska. Kiedyś był czas Adama i Henryka, teraz zaś brylują Janek i Marcin. "Fruwa Twoja marynara", że zakończymy Klasykiem.

Jazz-Band Młynarski Masecki w składzie:

Marcin Masecki - pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Jan Emil Młynarski - śpiew, bandżola
Jerzy Rogiewicz - perkusja
Piotr Wróbel - tuba
Tomasz Duda - saksofon
Wiesław Wysocki - saksofon
Michał Fetler - saksofon

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w niedzielę (30.04) w godz. 19.00-22.00. Wieczór poprowadzą Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak używać jazzu? Masecki i Młynarski tanecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 10:50
– Jazz był kiedyś głównie muzyką użytkową, dopiero później muzycy zaczęli improwizować. A my wracamy do tego dawnego etosu – mówił Jan Młynarski przed radiowym koncertem w Międzynarodowym Dniu Jazzu.
rozwiń zwiń