70. lat Chóru Polskiego Radia. Koncert jubileuszowy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 15:29
Pieśni Paula Hindemitha, Claude'a Debussy'ego oraz Mortena Lauridsena zabrzmią podczas pierwszego z serii koncertów wpisujących się okrągłą rocznicę chóru działającego od roku 1948.
Chór Polskiego Radia, w centrum dyrygentka Maria Piotrowska-Bogalecka
Chór Polskiego Radia, w centrum dyrygentka Maria Piotrowska-BogaleckaFoto: materiały promocyjne

"Wy dobrze wiecie jak ja Was lubię. Dziękuję za tyle wspaniałych chwil spędzonych z Wami. Mam nadzieję, że jeszcze sobie pośpiewamy” - pisał w liście do członków Chóru Polskiego Radia dokładnie 10 lat temu, przy okazji jubileuszu 60-lecia zespołu jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku Henryk Mikołaj Górecki. Z wybitnymi polskimi twórcami Chór Polskiego Radia związany był bowiem od początków swego istnienia, a więc od października 1948 roku, kiedy to powołany został do życia za sprawą znakomitego dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta. Nieprzerwanie od tego czasu zespół wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne.

Współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa zespół bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się podczas takich ważnych wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej czy Edinburgh International Festival. Poza działalnością koncertową uczestniczy też w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Na przestrzeni minionych 70 lat swego istnienia dokonał wielu ważnych dla historii muzyki prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, wśród których znaleźli się między innymi Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy wspomniany Henryk Mikołaj Górecki. 

Kompozycje polskich twórców, w tym utwory zamówione specjalnie na okazję jubileuszu zabrzmią oczywiście w ramach uroczystych koncertów 70-lecia. Pierwszy z cyklu tych wydarzeń poświęcony jednak będzie zupełnie innym twórcom.

Podczas koncertu, który odbędzie się 20 maja o godz. 18.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie usłyszymy następujące dzieła: "Six Chansons" Paula Hindemitha, "3 Chansons de Charles d’Orléans" Claude'a Debussy'ego oraz "Six Fire Songs on Italian Renaissance Poems" Mortena Lauridsena. Chór Polskiego Radia poprowadzi jego chórmistrzyni Maria Piotrowska-Bogalecka.

Bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie internetowej oraz w miejscu koncertu, na godzinę przed jego rozpoczęciem.

Program:

Paul Hindemith – Six Chansons (1939)
Claude Debussy – 3 Chansons de Charles d’Orléans (1898 -1908)
Morten Lauridsen – Six „Fire Songs” on Italian Renaissance Poems (1987)

Wykonawcy: Chór Polskiego Radia; Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (20.05) w godzinach 18.00-20.00.

materiały prasowe/bch


Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia

Czytaj także

Chór Polskiego Radia nagrał "Oresteję" Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:00
- Ten utwór przełamuje konwencje i stanowi dla chóru nie lada wyzwanie, nie tylko z powodu ćwierćtonowego zapisu - mówił o dramatooperze Agaty Zubel dyrygent Szymon Wyrzykowski.
rozwiń zwiń