"Franz Biber był wielkim ekscentrykiem"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 13:33
- Szczególnie w przypadku Heinricha Ignaza Franza von Bibera powinniśmy przypominać sobie na nowo, że barok to nie była spójna epoka, ale czas pełen wybitnych indywidualności - podkreślał w Dwójce wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński.
Audio
  • Rozmowa z Martyną Pastuszką i z Tomaszem Pokrzywińskim (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

oh orkiestra 1200.jpg
Śląski styl pracy {oh!} Orkiestry Historycznej

Okazją do spotkania z Tomaszem Pokrzywińskim oraz z Martyną Pastuszką, skrzypaczką, kierownik artystyczną {oh!} Orkiestry Historycznej, był koncert tej orkiestry w siedzibie NOSPR w Katowicach (25 maja br).

W programie transmitowanego przez Dwójkę koncertu znalazła się muzyka wirtuozowska, pokazująca zarówno rozwój techniki skrzypcowej, jak też genialne pomysły ilustracyjne ówczesnych kompozytorów: austriackich wirtuozów Heinricha Ignaza Franza Bibera i Antona Schmelzera oraz włoskiego twórcy Annibale Padovano.

Dlaczego "Biber był wielkim ekscentrykiem", jak przywołać siedemnastowieczne tło barokowej muzyki, odtworzyć przeszłość (czy też: twórczo się źródłami zainspirować) i dlaczego "muzyka dawna pozwala na ogromną indywidualność"? W rozmowie również m.in. o tym, jak {oh!} Orkiestra Historyczna buduje swój repertuar oraz o drodze artystycznej naszych gości.

***

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Martyna Pastuszka (skrzypaczka, kierownik artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczelista) 

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

Czytaj także

Muzyka gotyku, czyli poszukiwania ideału

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 17:53
Styl narodzony w sercu Francji w drugiej połowie XII wieku miał rychło zdominować całą bez mała chrześcijańską Europę. Gotyk rozwijał się równolegle z wielkim zrywem intelektualnym - triumfem rozumu i logicznego myślenia, jakim była filozofia scholastyczna.
rozwiń zwiń