"Niepodległej na urodziny". Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:13
- Jesteśmy dumni, że uwerturę "Zur Namensfeier" Beethovena mogliśmy zaprezentować na estradzie Konzerthausu - podkreślał maestro Marek Pijarowski, który 23 października - w ramach uroczystego koncertu zorganizowanego w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - dyrygował Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Audio
  • Rozmowa o berlińskim koncercie "Niepodległej na urodziny" (Filharmonia Dwójki)
Uroczysty koncerty Niepodległej na urodziny w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018
Uroczysty koncerty "Niepodległej na urodziny" w berlińskiej Sali Koncertowej, 23.10.2018Foto: PAP/Jacek Turczyk

Podczas koncertu zabrzmiały dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzyła uwertura "Zur Namensfeier" Ludwiga van Beethovena.

- Mam do siebie pretensje, że dopiero teraz odkrywam tę uwerturę. Może nie jest ona zbyt popularna, ale napisana z takim znawstwem instrumentacyjnym, że śmiało może otwierać wielkie koncerty - przyznał Marek Pijarowski. Dyrektor Filharmonii Poznańskiej natomiast, Wojciech Nentwig, opowiadał w Dwójce, jak doszło do wyboru tego właśnie dzieła. - Wpadliśmy na pomysł, by połączyć elementy niemieckie, i to najwyższej próby, z polskimi. Ta uwertura została dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi, mocno związanemu z Berlinem, z Poznaniem, a nade wszystko z podostrowskim Antoninem - przypominał Wojciech Nentwig.

Więcej o programie koncertu "Niepodległej na urodziny", a także o bieżącej działalności Filharmonii Poznańskiej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Marek Pijarowski (dyrygent), Wojciech Nentwig (dyrektor Filharmonii Poznańskiej)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 20.40

jp/pg

Czytaj także

Marek Pijarowski: nie jestem typem boksera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:00
- Swoim studentom powtarzam "primum non nocere" - mówił znakomity dyrygent o sztuce "nieprzeszkadzania" orkiestrze i soliście. W niedzielę (22.05) Marek Pijarowski po raz drugi stanął na czele Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń