Ryan Bancroft: otwartość umysłu i entuzjazm to w muzyce podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:32
- Gdy do muzyki - jakiejkolwiek! - podchodzimy entuzjastycznie, to i nauka jest łatwiejsza, i więcej można wyciągnąć z każdego doświadczenia - mówił w Dwójce młody dyrygent, który poprowadził koncert finałowy festiwalu Warszawska Jesień 2019.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Ryanem Bancroftem (Filharmonia Dwójki)
Ryan Bancroft podczas koncertu finałowego Festiwalu Warszawska Jesień 2019.
Ryan Bancroft podczas koncertu finałowego Festiwalu Warszawska Jesień 2019.Foto: Grzegorz Mart, materiały Warszawskiej Jesieni

W repertuarze koncertu finałowego największego polskiego festiwalu poświęconego muzyce współczesnej znalazły się utwory uznanych kompozytorów współczesnych i młodych obiecujących artystów: "ÓS" Báry Gísladóttir, "Alba" Rebecki Saunders ze specjalnym udziałem holenderskiego trębacza Marco Blaauwa, "Jonchaies" Iannisa Xenakisa, "Anamnesis" Tadeusza Wieleckiego (prawykonanie, zamówienie Warszawskiej Jesieni) oraz "…towards a pure land" Jonathana Harveya, po raz pierwszy wykonywane w Polsce.

Szymanowski, który zmienił oblicze opery, Górecki, Penderecki, i wcześniej Chopin: w ich twórczości widzę połączenie z ludzkim doświadczeniem, fizyczny wymiar tej muzyki, to, że zastanawiają się, czy muzyka ma być piękna czy nie, że ich dzieła przesycone są emocjami. Ryan Bancroft

Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach poprowadził Ryan Bancroft, młody amerykański muzyk z Los Angeles. Muzyczny świat w połowie września 2019 roku obiegła informacja, że Bancroft został wybrany na nowego głównego dyrygenta Narodowej Orkiestry Walii BBC. Niespełna trzydziestoletni muzyk jest laureatem ostatniego prestiżowego Konkursu im. Nicolaia Malko dla Młodych Dyrygentów w Kopenhadze w 2018 roku. 


Ryan Bancroft. Ryan Bancroft. fot. Per Morton/Intermusica.co.uk/artist/Ryan-Bancroft

- To jest dla mnie ogromnie fascynujące! Wcale nie odbieram tych rodzajów muzyki jako różnych światów, między którymi jest jakaś przepaść - mówił artysta w odpowiedzi na pytanie o bardzo szeroki repertuar, którym się zajmuje: od muzyki klasycznej, przez romantyczną, po współczesną. - Uważam, że należy być zawsze entuzjastycznie nastawionym do wszelkich nowych propozycji. To moje zadanie: słuchać kompozytora, przykazać jego intencje w jasny sposób muzykom, którzy są na scenie, i mieć nadzieję, że choćby jedna osoba z widowni coś z tego wyciągnie dla siebie. Jeśli zaś chodzi o repertuar tego koncertu, to jesteśmy szczęściarzami, bo autorzy tych kompozycji są nadal wśród nas. Możemy ich po prostu zapytać, co mieli na myśli, nie musimy się domyślać.

W rozmowie w przerwie finałowego koncertu dyrygent wyznał też, że bardzo bliska jest mu twórczość polskich kompozytorów współczesnych. - Szymanowski, który zmienił oblicze opery, Górecki, Penderecki, i wcześniej Chopin - w ich twórczości widzę połączenie z ludzkim doświadczeniem, fizyczny wymiar tej muzyki, to, że zastanawiają się, czy muzyka ma być piękna czy nie, że ich muzyka przesycona jest emocjami - tłumaczył. 

W audycji słuchaliśmy też, dlaczego ważny jest dla niego Witold Lutosławski, jak rozpoczął swoją przygodę z dyrygenturą, co uważa za podstawę warsztatu dyrygenta, jakie trudność i nadzieje wiąże z pracą dla Narodowej Orkiestry Walii BBC i od czego zaczął pracę nad kompozycjami koncertu finałowego festiwalu Warszawska Jesień.

***

Program koncertu finałowego Festiwalu Warszawska Jesień:

Wykonawcy
Marco Blaauw, trąbka
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach
Ryan Bancroft, dyrygent
Barbara Okoń-Makowska, Przemysław Kunda reżyseria dźwięku

Utwory
Bára Gísladóttir, ÓS *
Rebecca Saunders, Alba *
Iannis Xenakis, Jonchaies
Tadeusz Wielecki, Anamnesis ** (zamówienie Warszawskiej Jesieni)
Jonathan Harvey, …towards a pure land * 

** prawykonanie
* pierwsze wykonanie w Polsce

***

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Gość: Ryan Bancroft (dyrygent)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 20.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

at/pg

Czytaj także

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 2019

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 11:35
Podczas 62. edycji festiwalu 20–28 września 2019 będziemy mogli wysłuchać muzyki takich kompozytorów, jak: Iannis Xenakis, Richard Barrett, Niels Rønsholdt, Cathy van Eck, Sofia Gubajdulina, Cassandra Miller, Tadeusz Wielecki, Thurídur Jónsdóttir, Alvin Lucier, Tristan Murail, Jonathan Harvey, Bruno Mantovani, Raphaël Cendo, Rebecca Saunders, Agnieszka Stulgińska czy Simon Løffler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielecki, Xenakis i inni na finał festiwalu Warszawska Jesień. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 14:35
Zapraszamy na transmisję z finałowego wydarzenia warszawskiego święta muzyki współczesnej. W programie m.in. światowa premiera utworu "Anamnesis" Tadeusza Wieleckiego.
rozwiń zwiń