Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Koncert finałowy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 22:30
W specjalnym wydaniu "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy na transmisję koncertu finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, który odbył się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z uczestnikami koncertu finałowego: Zuzanną Pietrzak, Maciejem Wotą, Mateuszem Tomicą i Piotrem Alexewiczem (Filharmonia Dwójki)
  • Marek Pijarowski o uczestnikach konkursu (Filharmonia Dwójki)
Koncerty finałowe Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Koncerty finałowe Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC/mat. prom.

pianista fortepian 1200.jpg
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - dzień 1

Pierwszego dnia (7.02) usłyszeliśmy występy Vieta Trunga Nguyena, Tomasza Maruta, Adama Kałduńskiego i Piotra Pawlaka. Kolejnego dnia (8.02) utwory Fryderyka Chopina wykonają Piotr Alexewicz, Zuzanna Pietrzak, Mateusz Tomica i Maciej Wota. Podczas przesłuchań finałowych pianistom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Marek Pijarowski podkreślił, że towarzyszenie młodym pianistom na scenie podczas koncertów finałowych to niezwykłe wyzwanie i odpowiedzialność. - Wszyscy czujemy, że możemy pomóc im na starcie ich przyszłej, wspaniałej kariery - mówił. Dodał również, że uwielbia pracę z młodymi ludźmi, którzy są dopiero na początku. - Czuję się troszkę, jakbym był ich ojcem i chcę ich poprowadzić muzycznie. Ważna jest dla młodych muzyków atmosfera i uśmiech – oni tego potrzebują. Kiedy wchodzą na estradę, chcą być od razu akceptowani - opowiadał dyrygent.

W roku XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Program 2 Polskiego Radia aktywnie przygotowuje słuchaczy do tego wydarzenia. Jednym z etapów, które warto śledzić za naszym pośrednictwem, jest Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, tzw. "mały" Konkurs Chopinowski, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zobacz więcej >>>

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 19.00

am

Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:03
Program 2 Polskiego Radia zaprosił do śledzenia Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To tzw. "mały konkurs", organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń