Wojciech Michniewski: ta wersja Rossiniego jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:50
- Jak słucham tego w wersji orkiestrowej, mam wrażenie, jakbym dotykał muzyki przez jakieś grube rękawice. Ale kiedy pojawiają się dwa fortepiany, to jakbym dotykał gołymi rękami, wprost nerwami – opisywał swoje muzyczne doznania Wojciech Michniewski, przywołując "Małą mszę uroczystą" Rossiniego.
Audio
  • Wojciech Michniewski o "Małej mszy uroczystej" Rossiniego (Filharmonia Dwójki)
Wojciech Michniewski
Wojciech MichniewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Antoni Wit 1200.jpg
Antoni Wit wspomina koncert z rosyjskimi mistrzami

Okazją do rozmowy o dziele Gioacchina Rossiniego było przypomnienie w "Filharmonii Dwójki" koncertu, który miał miejsce podczas 6. Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia w maju 2003 roku. W programie tego szczególnego wieczoru znalazła się właśnie "Mała msza uroczysta" - na 4 głosy solowe, chór, fortepiany i fisharmonię.

Jak przypomniał Wojciech Michniewski, który podczas wspomnianego koncertu poprowadził Chór Polskiego Radia, Rossini napisał jeszcze wersję orkiestrową "Mszy". - Różne są opinie, która z tych wersji jest lepsza. Według mnie ta z dwoma fortepianami jest o niebo ciekawsza od tej wersji orkiestrowej, wręcz niezwykła - podkreślał gość Dwójki.


Olga Pasiecznik 1200.jpg
Olga Pasiecznik: zaczynam częściej słuchać starych mistrzów

- Wersja orkiestrowa wymusza pewien patos, większą amplitudę brzemienia, chór robi się cięższy, bo orkiestra tam jest potężna. Natomiast wersja z dwoma fortepianami i fisharmonią ucieka od "konwencji przykościelnej", robi się jakaś intymna, niesamowicie przejmująca. Wszystko to zmierza w kierunku muzyki czystej, metafizycznej, duchowej – opowiadał dyrygent.

Wojciech Michniewski przypomniał jednocześnie, że wykonanie tej szczególnej kompozycji "wymaga nieprawdopodobnych partnerów". W rozmowie zatem nie zabrakło opowieści o muzykach, którzy ów koncert w maju 2003 roku współtworzyli.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Audycja: Filharmonia Dwójki

Gość: Wojciech Michniewski (dyrygent)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Jacek Kaspszyk: Lutosławski jest klasykiem XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:56
- Najbardziej wzruszającym momentem było dla mnie, gdy poproszono mnie o III i IV Symfonię w Szanghaju. Trochę się bałem, bo melomani chińscy są dosyć świeży, więc nie wiedziałem, jaki będzie odbiór. Ale przyjęto je entuzjastycznie - opowiadał znakomity polski dyrygent.
rozwiń zwiń