Agnieszka Duczmal: dawni kompozytorzy cieszyliby się, że ich muzyka żyje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 20:38
- Ci twórcy na pewno cieszyliby się, słysząc wykonywanie swoich utworów współcześnie, na współczesnych instrumentach i z aktualną, współczesną interpretacją – mówiła w Dwójce znakomita dyrygent, wspominając jeden z koncertów Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Audio
  • Z dyrygent Agnieszką Duczmal rozmawia Joanna Grotkowska (Filharmonia Dwójki)
Agnieszka Duczmal , 2004 r.
Agnieszka Duczmal , 2004 r.Foto: PAP/Piotr Polak

małaszko 1200.jpg
Muzyczne interpretacje Jana Krenza na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia

A w programie owego koncertu z 1993 roku znalazły się między innymi: Koncert h-moll op. 3 nr 10 na czworo skrzypiec, smyczki i basso continuo Antonia Vivladiego, Koncert Brandenburski nr 3 G-dur BWV 1048 Jana Sebastiana Bacha.

- Ta muzyka na pewno była inaczej interpretowana niż wykonują ją specjaliści na dawnych instrumentach. Ale muzyka jest żywym organizmem, dawni kompozytorzy cieszyliby się, że ich muzyka żyje – podkreślała Agnieszka Duczmal. Jak dodała, Koncert Brandenburski Bacha to jeden z jej ukochanych utworów.

Czytaj także:

W rozmowie obok wspomnień wrocławskiego koncertu nie zabrakło tematów bieżących, związanych z obecną sytuacją Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. - Wczoraj nasza orkiestra odbyła nagrania archiwalne dla Polskiego Radia. Były to Epigramy Jerzego Kornowicza z małżeństwem Długoszów, flecistów. Dyrygowała Anna Duczmal-Mróz – opowiadała Agnieszka Duczmal.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Joanna Grotkowska

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygentka, założycielka i dyrygentka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus)

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Jarosław Thiel: te arie to mikroświaty

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 20:35
- To fantastyczna muzyka, arie pełne niesłychanych emocji i dramaturgii. Mozart był absolutnym geniuszem, tylko potrzebowały te arie też takiej wykonawczyni, jaką jest Olga Pasiecznik - mówił w "Filharmonii Dwójki" Jarosław Thiel, szef Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.
rozwiń zwiń