REKLAMA

Jarosław Thiel: te arie to mikroświaty

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 20:35
- To fantastyczna muzyka, arie pełne niesłychanych emocji i dramaturgii. Mozart był absolutnym geniuszem, tylko potrzebowały te arie też takiej wykonawczyni, jaką jest Olga Pasiecznik - mówił w "Filharmonii Dwójki" Jarosław Thiel, szef Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.
Jarosław Thiel
Jarosław Thiel Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
08:02 [ PR2]PR2 (mp3) 17 czerwiec 2020 19_30_59.mp3 Rozmowa z maestro Jarosławem Thielem (Filharmonia Dwójki)

 

Po trzech miesiącach przymusowego zamknięcia we Wrocławiu znów można słuchać muzyki klasycznej na żywo. - Powróciliśmy do koncertowania w Narodowym Forum Muzyki - poinformował gość programu. - Jesteśmy po pierwszym koncercie z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, oczywiście w reżimie bezpieczeństwa sanitarnego z udziałem niespełna połowy publiczności - podkreślił. - Zaryzykowaliśmy powrót do nowej normalności.


Orkiestra Historyczna 1200.jpg
Martyna Pastuszka: przejść od pruskiego do francuskiego grania nie jest łatwo

Mimo obaw, melomani nie zawiedli. - Publiczność czekała na powrót. Kiedy ogłosiliśmy, że będzie koncert dosłownie po kilku minutach były pierwsze kupna biletów i miejsca się sprzedały - opowiadał Jarosław Thiel.

W programie koncertu z 2013 roku, który przypomniała Dwójka, znalazły się wyłącznie kompozycje Mozarta: Symfonia g-moll KV 550, Arie koncertowe: Ah, lo previdi! KV 272, Chi sà, chi sà qual sia KV 582, Bella mia fiamma KV 528, Rondo A-dur na pianoforte i orkiestrę KV 386, Aria Ch’io mi scordi di te? KV 505

[ZOBACZ TAKŻE] Olga Pasiecznik: zaczynam częściej słuchać starych mistrzów >>>>

- To koncert, który prezentował w dużej części materiał z płyty nagranej krótko wcześniej - zaznaczył dyrygent. - Mieliśmy zaszczyt zrealizować tę produkcję z Olgą Pasiecznik i jej siostrą Natalią Pasiecznik, która realizuje partię fortepianu na płycie w jednej z arii, na koncercie też miała fragment solowy.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Joanna Grotkowska

Gość: Jarosław Thiel (szef Wrocławskiej Orkiestry Barokowej)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

W hołdzie muzykom z getta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:39
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Zabrzmiały utwory Mozarta, Schuberta i Weinberga. Koncert był upamiętnieniem Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki - Josimy Feldschuh.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Pasiecznik: zaczynam częściej słuchać starych mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 21:47
- W tych nagraniach jest coś, czego nie mogę znaleźć we współczesnych. Idziemy ciągle za tym, żeby zadziwić i zaszokować, a okazuje się, że mimo wszystko podświadomie ciągnie nas do prawdy, która jest w zawarta w muzyce starych mistrzów. Nie ma tam odczytania "ja" i "o mnie" - mówiła w Dwójce słynna sopranistka.
rozwiń zwiń