REKLAMA

Agata Sapiecha: sonata "Crucis vox" Subissatiego to misterium muzyki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 21:45
- XII Sonata "Crucis vox" Aldebrando Subissatiego była to sonata nieznana. Nieoczekiwanie okazała się wielką miłością mojego życia artystycznego - mówiła o utworze, który znalazł się w programie koncertu retransmitowanego w "Filharmonii Dwójki" Agata Sapiecha, założycielka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
Audio
Agata Sapiecha
Agata SapiechaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Założona przez skrzypaczkę Agatę Sapiechę Fundacja Concert Spirituel powstała w 1999 r. - Moim zamiarem było, żeby wszyscy, kogokolwiek ciekawego spotykałam za granicą, mogli tu zaistnieć - opowiadała pomysłodawczyni akademii.

Początkowo MLAMD funkcjonowała jako działalność Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. - Zaczęliśmy w 1992 roku, a w 1999 została powołana fundacja ponieważ całe to przedsięwzięcie tak się rozrosło - wspominała artystka. - Struktura organizacyjna wymagała powołania fundacji, która mogłaby udźwignąć tak wielowymiarowe, międzynarodowe przedsięwzięcie. Ono bardzo przyczyniło się do rozwoju edukacji i zainteresowania publiczności takim wykonawstwem jako czymś normalnym - podkreśliła.


Agata Sapiecha 1200.jpg
Agata Sapiecha: muzyk powinien znać antenata swojego instrumentu

Początki były skromne i niepozorne. Jak wspominała Agata Sapiecha, kolebką akademii została plebania przy kościele św. Anny w Wilanowie. - Tam były wykłady. To była enklawa muzyki z innego świata i tam można się było rozwijać - zaznaczyła. - Potem ta część festiwalowa nabierała kolorytu, rozmachu i przynosiła wspaniałe owoce.

Tegoroczne, lipcowe plany z konieczności uległy poważnym zmianom. - Planowaliśmy wspaniały koncert inauguracyjny w Archikatedrze warszawskiej z Mielczewskim, mieliśmy wykonać go w międzynarodowym gronie polichóralnie. Ten koncert, w takim wymiarze nie może się odbyć - przyznała twórczyni akademii. - Ale postaramy się, aby wykład inauguracyjny można było w internecie przeprowadzić.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej jako wydarzenie o międzynarodowej renomie ma za zadanie promować twórczość kompozytorów i wykonawców polskich a także zajmować się edukacją artystyczną. Stanowi forum twórczego spotkania dla profesjonalistów - zarówno wykonawców, jak i pedagogów oraz teoretyków, a jednocześnie podejmuje edukację i upowszechnianie kultury w kręgach pozamuzycznych. Promuje kulturę polską jak i Warszawę jako europejski ośrodek muzyki dawnej.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agata Sapiecha (założycielka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej)

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Simon Standage: gra na dawnych instrumentach to nisza w niszy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:11
- Przez lata spotykałem się z głosami, że gra na dawnych instrumentach to praktyka błędna, arogancka, a nawet przemądrzała. Moim zdaniem, i czas to chyba potwierdził, żaden z tych zarzutów nie był powodem zaistnienia tego ruchu – mówił w Dwójce angielski dyrygent i skrzypek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: o Józefie Brzowskim nikt nie pamięta

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 08:00
- Grande Symphonie Dramatique to symfonia profesorska, pokazująca wszystko, co można w takiej wielkiej symfonii - mówił dyrygent Łukasz Borowicz o zapomnianym utworze Józefa Brzowskiego, którego dzieła wysłuchaliśmy w poniedziałkowej (23.03) "Filharmonii Dwójki".
rozwiń zwiń