Paavo Järvi i Benjamin Grosvenor na BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:08
W audycji wysłuchaliśmy koncertu z tegorocznego festiwalu BBC Proms z udziałem świetnego fińskiego dyrygenta Paavo Järviego i brytyjskiego pianisty, który ostatnio wymieniany jest wśród największych sław - Benjamina Grosvenora.
Paavo Jrvi
Paavo JärviFoto: Fredrik von Erichsen/PAP/DPA

"Od Bernsteina do Benedettiego, od Haitinka do Hvorostovsky'ego... Promsy nie takie, jakie znaliśmy, ale Promsy, jakich potrzebujemy". Tegoroczny sezon najsłynniejszego letniego festiwalu muzyki klasycznej świata był zupełnie inny, niż planowano. Jak zresztą wszystko, co musiało w kulturze ulec zmianie z powodu pandemii i sanitarnych ograniczeń. 

W roku, w którym festiwal BBC Proms kończy 125 lat, program łączył udostępniane publiczności archiwalia oraz serię niezwykłych koncertów na żywo. BBC zdecydowało się na zorganizowanie Promsów, ale w ograniczonym wymiarze. Pojawili się jednak artyści światowej sławy, jak podczas prezentowanego koncertu.

Program:

Maurice Ravel Le Tombeau de Couperin, Dymitr Szostakowicz I Koncert fortepianowy C-dur op. 35, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia C-dur KV 551 "Jowiszowa"

wyk. Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Paavo Järviego, soliści: Benjamin Grosvenor – fortepian, Jason Evans – trąbka

Festiwal BBC Proms 2020 (Londyn, 9.09.2020) 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

David Pickard: BBC Proms to więcej niż tylko dobre koncerty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:12
- Wielki Henry Wood powiedział kiedyś, że na Promsach chodzi o to, by pokazać to, co jest najlepszego w muzyce klasycznej, możliwie największej publiczności. Mamy ogromne szczęście, że marka Promsów jest bardzo rozpoznawalna także wśród młodzieży, która uważa, że jest to wyjątkowe wydarzenie, coś ciekawszego niż zwyczajny koncert – mówił w Dwójce dyrektor festiwalu The Proms.
rozwiń zwiń